Αν η Μπάγερν καταφέρει να σηκώσει κι εφέτος την «σαλατιέρα» θα το οφείλει σε πολύ μεγάλο βαθμό στην Στουτγκάρδη!

Έξι αγωνιστικές (28η) πριν από το φινάλε της Bundesliga, την ώρα που η ομάδα του Μονάχου έμεινε στο 1-1 με την Χοφενχάιμ στην «Αλιάνζ Αρένα», στη «Μερτσέντες Μπενζ» οι «Σουηβοί» δεν επηρεάστηκαν ούτε από την αποβολή του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου στο 39΄, ούτε από το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 και 3-2 στο 90΄+3.

Κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 90΄+7 και με το τελικό 3-3 να μείνουν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της απευθείας παραμονής και ταυτόχρονα να δώσουν τη δυνατότητα στη Μπάγερν να διατηρηθεί στο +2 από την 2η Μπορούσια!

Είναι προφανές ότι η αποχώρηση του Γιούλιαν Νάγκελσμαν και η έλευση του Τόμας Τούχελ, προς το παρόν, τουλάχιστον, δεν φαίνεται ότι ήταν μία επιτυχημένη κίνηση της διοίκησης των Βαυαρών.

Μετά την βαριά ήττα από τη Σίτι (3-0) στο πρώτο ματς των «8» του Champions League (είχε προηγηθεί οι αποκλεισμός στο Κύπελλο από την Φράιμπουργκ) ήρθε και το «χαστούκι» από την Χοφενχάιμ, άσχετα εάν τελικά δεν το πλήρωσε ακριβά ο σύλλογος του Μονάχου.

TA ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΠΑΓΕΡΝ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

«Αυτοκτόνησε» η Ντόρτμουντ

Από την άλλη η Ντόρτμουντ έχασε μία τεράστια ευκαιρία να «πιάσει» την Μπάγερν στο «ρετιρέ». Η, μάλλον καλύτερα, η Στουτγκάρδη δεν της το επέτρεψε με το πάθος που έβγαλε στο ματς. Η αποβολή του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου στο 39ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε 4 λεπτά και με το σκορ να ήταν ήδη 0-2, έδειχναν ένα εύκολο απόγευμα για τους Βεστφαλούς.

Οι «Σουηβοί», όμως, κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέσα σε επτά λεπτά (78΄-84΄) και παρότι στο 90΄+3 ο Τζιοβάνι Ρέινα έμοιαζε να «καθαρίζει» το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους, στο 90΄+7 ο Σίλας είπε την «τελευταία λέξη».

ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ-ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Ένα ακόμη βήμα για να βρεθεί και τη νέα σεζόν στους ομίλους του Champions League έκανε η Λειψία, η οποία επικράτησε δύσκολα στη «Ρεντ Μπουλ Αρένα» με 3-2 της Άουγκσμπουργκ, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τίμο Βέρνερ, με ασίστ και δύο γκολ.