Χάρη σε γκολ του Ματίς Τελ στο 87΄, η Μπάγερν «έσπασε» τη δυσμενή παράδοση στο Μενχενγκλάντμπαχ, νίκησε 2-1 την τοπική Μπορούσια και πέτυχε το «3 στα 3» στο ξεκίνημα της Bundesliga.

Οι Βαυαροί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ του Ιτακούρα στο 30ο λεπτό, αλλά πίεσαν, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και έφτασαν στην ανατροπή.

Ο Σανέ ισοφάρισε στο 58΄ και τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα ο Τελ (που είχε μπει ως αλλαγή αντί του Γκορέτσκα), με κεφαλιά από σέντρα του Κίμιχ, χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του Τόμας Τούχελ και την κράτησε στην κορυφή, μαζί με τη Λεβερκούζεν.

Η 3η αγωνιστική:

Ντόρτμουντ-Χαϊντενχάιμ 2-2 (7΄ Μπραντ, 15΄πεν. Τσαν – 61΄ Ντίνκσι, 82΄πεν. Κλάιντινστ)

Λεβερκούζεν-Ντάρμστατ 5-1 (21΄, 61΄ Μπονιφάτσε, 49΄ Παλάσιος, 68΄ Χόφμαν, 83΄ Χλόζεκ – 25΄ Βίλχελμσον)

Χοφενχάιμ-Βόλφσμπουργκ 3-1 (45+2΄ Μπρουκς, 60΄ Μπάιερ, 74΄ Σκοβ – 36΄ Τόμας)

Βέρντερ Βρέμης-Μάιντς 4-0 (4΄πεν. Ντακς, 53΄ Στάγκε, 82΄ Μπίτενκουρτ, 84΄ Νάινμαχ)

Άουγκσμπουργκ-Μπόχουμ 2-2 (35΄ Μπέλιο, 63΄ Ντεμίροβιτς – 45+3΄, 65΄ Ασάνο)

Στουτγκάρδη-Φράιμπουργκ 5-0 (8΄, 62΄ Φούριχ, 17΄, 19΄ Γκιρασί, 75΄ Μιγιό)

Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 1-2 (30΄ Ιτακούρα – 58΄ Σανέ, 87΄ Τελ)