Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε ξανά το triple double, όμως ο κακός δαίμονας των Μιλγουόκι Μπακς, οι Ιντιάνα Πέισερς ήταν αυτή που πανηγύρισαν τη νίκη με 142-130.

Ο «Greek Freak» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής, με 1/2 τρίποντα, 7/11 δίποντα και 9/13 βολές.

Το ματς

Οι Πέισερς ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 33-31, όμως στη δεύτερη περίοδο οι Μπακς βρήκαν τις απαντήσεις και με επί μέρους 33-37 πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 66-68.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Πέισερς… αφήνιασαν και άρχισαν να «βομβαρδίζουν» το καλάθι των Μπακς τρέχοντας επί μέρους 47-29, φτιάχνοντας διαφορά ασφαλείας (113-97), που τους επέτρεψε να κάνουν καλή διαχείριση στη τέταρτη περίοδο.

Οι Μπακς πίεσαν για να φτάσουν στην ανατροπή, όμως δεν κατάφεραν να βρουν λύσει στην άμυνα παρά το επιθετικό τους κρεσέντο, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν δεύτερη συνεχόμενη ήττα από τους κακούς τους δαίμονες, τους Πέισερς.

Εκπληκτικό ματς έκανε ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον που συνεχίζει με το πόδι πατημένο στο… γκάζι, έχοντας 31 πόντους, 2 ριμπάουντ, 12 ασίστ και κανένα λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής!

Τα δωδεκάλεπτα: 33-31, 66-68, 113-97, 142-130