Το τοπικό ντέρμπι του Πόρτο δεν ανέδειξε νικητή, αλλά είχε «κερδισμένη» την Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Μποαβίστα και Πόρτο έμειναν στο 1-1 στο δεύτερο χρονικά ματς της 16ης αγωνιστικής της Primeira Liga, αποτέλεσμα που έδωσε τη δυνατότητα στα «λιοντάρια» (νωρίτερα είχαν διαλύσει με 5-1 την Εστορίλ), να ξεφύγουν με +5 από τους «δράκους».

Με δύο γκολ του Μάρκους Έντουαρντς στο πρώτο ημίχρονο (21΄, 45΄+2) η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επιβλήθηκε με το εμφατικό 5-1 της Εστορίλ στο ματς που άνοιξε την «αυλαία» της 16ης αγωνιστικής και μία… στροφή πριν από το μισό της σεζόν θα διατηρηθεί στο «ρετιρέ» της Primeira Liga.

Με το αυτογκόλ του Άλβαρο στο 51΄ έγινε το 3-0, για ν΄ ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα από τους Γκονσάλβες (69΄) και Τρινκάο (78΄). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το «γκολ της τιμής» με τον Κασιάνο στο 82ο λεπτό.