του Δημήτρη Διατσίδη

Γεμάτος πτώσεις, ανατροπές και αγωνία μέχρι τέλους ήταν ο αγώνας Sprint της μεγάλης κατηγορίας στη Jerez, στα πλαίσια του τέταρτου Grand Prix της σεζόν του 2024.

Όταν έσβησαν τα φώτα της εκκίνησης, πρώτος κατάφερε να στρίψει ο Brad Binder, με τον Jorge Martin και τον Marc Marquez να ακολουθούν. Ο Ισπανός της Prima Pramac έκανε αμέσως την επίθεσή του και στην 8η στροφή του πρώτου γύρου πέρασε μπροστά, ενώ πιο πίσω πτώσεις είχαμε για τον Aleix Espargaro και τον Jack Miller.

Ξεκινώντας το δεύτερο γύρο, ο Marc Marquez είχε φτάσει στην ουρά του Binder και κατάφερε να περάσει τον Νοτιοαφρικανό. O Binder όμως αντεπιτέθηκε με μια σκληρή κίνηση, είχε ένα γλίστρημα στην έξοδο και το αποτέλεσμα ήταν να τους περάσει και τους δύο ο Alex Marquez, με τον Marc να περνάει τον αδερφό του αμέσως μετά και να προσπαθεί να κρατηθεί κοντά στον Martin. Πιο πίσω, ο Binder ήρθε σε επαφή με τον Francesco Bagnaia, ο οποίος στριμώχτηκε ανάμεσα στο Νοτιοαφρικανό και τον Marco Bezzecchi. Το αποτέλεσμα ήταν να πέσει ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2022 και 2023 και να αποχωρήσει από τον αγώνα.

Μπροστά ο Martin είχε ανοίξει τη διαφορά στα 8 δέκατα, αλλά ο Marc Marquez τον κυνηγούσε. Ένα λάθος του αναβάτη της Prima Pramac θα τον ανάγκαζε να ανοίξει τη γραμμή του και ο Marc δεν χρειάστηκε δεύτερη πρόσκληση. Έφτασε τον συμπατριώτη του και τον πέρασε στην ένατη στροφή.

Μόλις είχαν ηρεμήσει λίγο τα πράγματα, όταν ξαφνικά επικράτησε το απόλυτο χάος. Oι Brad Binder, Alex Marquez και Enea Bastianini έπεσαν μαζί, χωρίς να έχει πιέσει ο ένας τον άλλον, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Marc Marquez έπεσε από την πρώτη θέση, ενώ βρισκόταν στην ένατη στροφή του ένατου γύρου. Ο αναβάτης της Gresini Ducati ανέβηκε και πάλι στη μοτοσυκλέτα του και συνέχισε τον αγώνα από αρκετά πιο πίσω. Ο Maverick Viñales ήταν το επόμενο θύμα της πίστας και πλέον η εικόνα του αγώνα ήταν τελείως διαφορετική.

Μπροστά, ο Jorge Martin είχε ανοίξει τη διαφορά στα 4 δευτερόλεπτα από τον Pedro Acosta που είχε ανέβει στη δεύτερη θέση, ενώ τρίτος ήταν… ο Fabio Quartararo, ο οποίος είχε ξεκινήσει 23ος!

O Γάλλος δεχόταν πίεση από τον Dani Pedrosa μέχρι την τελευταία στιγμή, όμως κατάφερε να κρατήσει την τρίτη θέση και να φτάσει σε ένα πολύ σημαντικό βάθρο, με τον Pedrosa να παίρνει μια ηρωϊκή τέταρτη θέση. Πέμπτος ήταν ο Franco Morbidelli, μπροστά από τον Raul Fernandez, με τους Marc Marquez (που αναγκάστηκε να δώσει μια θέση πίσω μετά από επαφή με τον Joan Mir), Augusto Fernandez και Miguel Oliveira να συμπληρώνουν τις βαθμολογούμενες θέσεις.

Τα δράματα δεν είχαν τελείωσει μέχρι το τέλος, καθώς στον τελευταίο γύρο είδαμε 3 Honda να φτάνουν στην αμμοπαγίδα, με τους Joan Mir, Stefan Bradl και Johann Zarco (ο τελευταίος βρισκόταν στις βαθμολογούμενες θέσεις), να πέφτουν.

Τελικά την τρίτη θέση πήρε ο Dani Pedrosa, καθώς ο Fabio Quartararo τιμωρήθηκε με ποινή 8” λόγω τεχνικής παράβασης, προφανω΄ς με την πίεση των ελαστικών! Έτσι έχουμε νέα κατάταξη και νέα βαθμολογία που μπορείτε να δείτε παρακάτω.