Ένα εικοσάλεπτο ήταν αρκετό για την πρωτοπόρο της LaLiga, Ρεάλ, προκειμένου να πάρει μία άνετη νίκη με 3-0 επί της Αλαβές στη Μαδρίτη, για την 25η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ ανέβασε στροφές στην επανάληψη και στο 63΄ έγραψε το 1-0 με τον Ασένσιο, για να «σφραγίσει» το «τρίποντο» ο Βινίσιους 17 λεπτά αργότερα. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπενζεμά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από την… άσπρη βούλα.

Με την αποψινή επιτυχία οι γηπεδούχοι έμειναν αήττητοι για πέμπτη διαδοχική αναμέτρηση στη LaLiga (3 νίκες-2 ισοπαλίες), βάζοντας την Αλαβές και πάλι σε τροχιά αρνητικών αποτελεσμάτων, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Βαλένθια την προηγούμενη αγωνιστική.

Η 25η αγωνιστική:

Ελτσε-Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (77΄ Καρίγιο, 84΄ Μιλά – 52΄ Φραν Γκαρθία)

Γρανάδα-Βιγιαρεάλ 1-4 (61′ πεν. Μίλα-35′ πεν., 39′, 81′ πεν. Ντανζούμα, 90’+ Γκόμεζ)

Οσασούνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3 (3′ Φέλιξ, 59′ Σουάρες, 89′ Κορέα)

Κάντιθ-Χετάφε 1-1 (45+3′ Νεγρέδο – 6′ πεν. Μαγιοράλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλαβές 3-0 (63′ Ασένσιο, 80′ Βινίσιους, 90+1′ πεν. Μπενζεμά)