Η Αρίνα Σαμπαλένκα συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της στο Ρολάν Γκαρός και έφτασε στα ημιτελικά χωρίς να χάσει σετ.

Η Λευκορωσίδα τενίστρια, νικήτρια στο πρώτο φετινό τουρνουά γκραν σλαμ στη Μελβούρνη και Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη, επικράτησε στον προημιτελικό της Ουκρανής Ελίνα Σβιτόλινα (Νο 192) με 6-4, 6-4 και της απομένει πλέον να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τσέχας Καρολίνα Μούτσοβα (Νο 43) για να βρεθεί στον τελικό του Σαββάτου (10/6).

Στο πρώτο σετ, οι δύο παίκτριες είχαν πολύ καλή απόδοση στο σερβίς, αλλά η Σαμπαλένκα εκμεταλλεύθηκε τη μοναδική ευκαιρία της για «break», στο 4-4, και το κατέκτησε με 6-4.

Το δεύτερο σετ άρχισε με “break” της Σβιτόλινα (2-0), στο οποίο η Λευκορωσίδα «απάντησε» άμεσα και μάλιστα εις διπλούν, για να πάρει προβάδισμα 4-2. Στο τελευταίο γκέιμ η Ουκρανή πάλεψε και έσωσε ένα ματς μπολ, αλλά στο τέλος η Σαμπαλένκα κράτησε το σερβίς της και πανηγύρισε τη νίκη.

Χωρίς κοινή φωτογραφία και χειραψία

Όπως ήταν αναμενόμενο, μεταξύ των δύο τενιστριών υπήρξε διάχυτη ένταση στην ατμόσφαιρα, χωρίς πάντως η κατάσταση να… ξεφύγει.

Στο ξεκίνημα δεν στάθηκαν στο φιλέ για την καθιερωμένη φωτογραφία πριν την έναρξη του αγώνα, ενώ, με τη λήξη του, η Σαμπαλένκα πήγε στο κέντρο του κορτ για την τυπική χειραψία, αλλά η Σβιτόλινα κατευθύνθηκε απευθείας στην καρέκλα της, όπως είχε κάνει και στα προηγούμενα παιχνίδια με τις Ρωσίδες Μπλίνκοβα και Κασάτκινα.

Στο μισοάδειο «Philippe Chatrier» υπήρχαν αρκετές ουκρανικές σημαίες, όμως στο τέλος ακούστηκαν και αποδοκιμασίες προς τη Σβιτόλινα, όταν απέφυγε να συγχαρεί την αντίπαλό της.