Με ήττα ολοκλήρωσε η Μπριζ τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο του βελγικού πρωταθλήματος. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του Europa Conference League έχασε 2-1 στην έδρα της Σεντ Τρουιντέν, παρότι προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό, με γκολ του Φεράν Τζουτγκλά. Οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς στο β΄ ημίχρονο με σκόρερ τους Ζαχιρολεσλάμ (58΄) και Κοϊτά (84΄), ενώ έχασαν και πέναλτι με τον Καγιά (81΄).

Η Μπριζ θα συνεχίσει στα πλέι-οφ, αλλά αντικειμενικά οι ελπίδες της για τον τίτλο είναι ελάχιστες, καθώς Σεντ Ζιλουάζ και Άντερλεχτ βρίσκονται αρκετά μακριά. Να σημειωθεί ότι ο έμπειρος τερματοφύλακας Σιμόν Μινιολέ αποχώρησε τραυματίας και μένει να εξακριβωθεί η σοβαρότητα του προβλήματος που αντιμετωπίζει.

Ο Ρόνι Ντέιλα παρέταξε τους Μινιολέ (9΄ Γιάκερς), Μάιερ, Μέχελε, Ορντόνες, Σάμπε (85΄ Μπαρμπέρα), Βέτλεσεν (59΄ Νίλσεν), Βανάκεν, Ονιεντίκα, Τιάγκο, Τζουτγκλά (59΄ Νούσα), Σκόρας (85΄ Ταλμπί).