«Μαύρα» γενέθλια για τη συμπλήρωση 100 ετών ζωής θα κάνει η Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου έχανε με 2-1 από τον Ερμή και λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο διαιτητής Μάριος Παναγή διέκοψε το παιχνίδι.

Οι οπαδοί της Ανόρθωσης ρίχνοντας αντικείμενα και πλέον για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει η Δικαστική της ΚΟΠ, αν και θεωρείται δεδομένο πως ο Ερμής θα πάρει τη νίκη και η «Κυρία» θα τιμωρηθεί με αποκλεισμό της έδρας.

Να σημειωθεί ότι σήμερα η Ανόρθωση απέκτησε τον Παντελή Καπετάνο με συμβόλαιο συνεργασίας μέχρι το 2012.

Για την ιστορία η Ανόρθωση έπαιξε με τις επετειακές κιτρινόμαυρες εμφανίσεις και προηγήθηκε στο 15’ με τον Καφού. Όμως στο 69’ ο Σπρόκελ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι οι γηπεδούχοι, ισοφάρισαν με τον Σεμπαστιάο στο 2ο λεπτό της 12λεπτης καθυστέρησης, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Παπαθανασίου διαμόρφωσε το τελικό σκορ.