Με δύο ήττες στα ισάριθμα παιχνίδια της στη β΄ φάση του Μουντομπάσκετ 2023 αποχαιρέτησε τη διοργάνωση η Εθνική ομάδα, καθώς μετά από τη Λιθουανία ηττήθηκε στη Μανίλα και από το Μαυροβούνιο, με 73-69, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου και αποχαιρετά την Άπω Ανατολή με απολογισμό 2 νίκες και 3 ήττες στους 5 αγώνες που έδωσε.

Από την πλευρά τους οι Μαυροβούνιοι μπορεί επίσης να μη συνεχίζουν, καθώς την πρόκριση είχαν ήδη εξασφαλίσει ΗΠΑ και Λιθουανία που θα παίξουν μεταξύ τους για την πρώτη θέση, είπαν όμως «αντίο» στη διοργάνωση με θετικό τρόπο.

Η απογοητευμένη Εθνική μπήκε νωθρά στο γήπεδο με αποτέλεσμα το Μαυροβούνιο να προηγηθεί γρήγορα με δέκα πόντους (15-5). Για την Ελλάδα σκόραρε ο Παπανικολάου και ο Ρογκαβόπουλος, ενώ οι Μαυροβούνιοι πήραν πόντους από τους Βούτσεβιτς, Ιβάνοβιτς και Ράντοντσιτς. Η Ελλάδα αντέδρασε και μείωσε με τους Ρογκαβόπουλο και Ουόκαπ, ενώ με καλάθι και φάουλ ο Παπαπέτρου έφερε την Εθνική στο -5 (17-12). Με νέο καλάθι του Ουόκαπ διαμορφώθηκε το 19-14 στο τέλος της περιόδου.

Με δύο τρίποντα του Μποχωρίδη η Εθνική πλησίασε στον πόντο (21-20), ωστόσο το Μαυροβούνιο στη συνέχεια απομακρύνθηκε εκ νέου με τρίποντο του Μιχαΐλοβιτς. Ο Παπαπέτρου με πέντε συνεχόμενους πόντους του ανέλαβε το σκοράρισμα, ωστόσο το Μαυροβούνιο ξέφυγε με 9 (36-27) με τον Ντούμπλιεβιτς να μοιράζει ασίστ. Με γκολ φάουλ του Μποχωρίδη η Ελλάδα μείωσε σε 36-30, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο.

Με επί μέρους σκορ 7-2 μπήκαν οι Ματυροβούνιοι στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 11 (41-32) και το Γουόκαπ να σημειώνει το καλάθι της Ελλάδα. Ο Παπαγιάννης μείωσε σε 43-34, ενώ οι Βούτσεβιτς και Ιβάνοβιτς έφεραν το σκορ στο 46-34. Στη συνέχεια η Εθνική μείωσε στους 6 (46-40) με τους Παπαπέτρου και Λούντζη να σκοράρουν, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 48-40 με καλάθια από τους Χατζηδάκη και Ράντοντσιτς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Μαυροβούνιο με 5 σερί πόντους του Ράντοντσιτς ξέφυγε με +13 (42-55), με τον Παπαπέτρου να δίνει πάλι λύση. Οι Μαυροβούνιοι συνέχισαν δυναμικά και με Μιχάιλοβιτς και Ντρόμπνιακ ανέβηκαν στο +14 (46-60). Η Ελλάδα με Ουόκαπ και Παπανικολάου μείωσε στους 10 (50-60), για να έρθει το τρίποντο του Παπαγιάννη που έγραψε το 53-60. Ο Ουόκαπ με δικό του τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο, σε 58-62.

Ένα κρίσιμο χαμένο ριμπάουντ έδωσε στον Βούτσεβιτς το δικαίωμα να σκοράρει για το 58-64, ενώ ο ίδιος έβαλε δύο σερί δύσκολα καλάθια για το 58-68. Ο Παπανικολάου έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 64-68, όμως δεν έφτασαν και η Ελλάδα ηττήθηκε με το τελικό 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73.

Ελλάδα (Δημήτρης Ιτούδης): Μποχωρίδης 13 (2), Χατζηδάκης 2, Λαρεντζάκης, Λούντζης 2, Μωραΐτης, Παπαγιάννης 5 (1), Παπανικολάου 13 (3), Παπαπέτρου 16, Ρογκαβόπουλος 7 (1), Ουόκαπ 11 (1).

Μαυροβούνιο (Μπόσκο Ράντοβιτς): Ντρόμπνιακ 4, Ντούμπλεβιτς 4, Ιβάνοβιτς 7 (1), Μιχάιλοβιτς 10 (1), Πόποβιτς 5, Ράντοντσιτς 12 (1), Ράντοβιτς 8, Σιμόνοβιτς 2, Σλάβκοβιτς 2, Βούτσεβιτς 19.