Με το «αριστερό» ξεκίνησε η Εθνική Νέων τις υποχρεώσεις της στον 8ο όμιλο της προκριματικής φάσης του EURO U19.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ανταγωνιστικό, δημιούργησε ευκαιρίες και είχε δοκάρι με τον Κώττα στο 2ο λεπτό, αλλά έχασε 1-0 από την Λευκορωσία στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Τον εναρκτήριο αγώνα των δύο συγκροτημάτων στα προκριματικά έκρινε το γκολ του Μιαλκούσκι στο 36ο λεπτό.

Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 18 Νοεμβρίου με τη Λιθουανία, ενώ την τρίτη και τελευταία αγωνιστική (21/11, 15:00) αντίπαλος θα είναι η διοργανώτρια του ομίλου, Τουρκία.

Στην Elite Round προκρίνονται οι δύο πρώτοι από κάθε γκρουπ και ο καλύτερος τρίτος από τους συνολικά 13 ομίλους.

Λευκορωσία: Σιμάκοβιτς, Χραλένκου, Χρέκοβιτς (46΄ Σκαουπνίου), Χομανάου, Μιχερίν, Σουλ (77΄ Σιμανένκα), Τούριτς (90΄+3 Μπάρανοκ), Σοτνικάου, Μελνιτσένκα (77΄ Κούτσκο), Μαρτίνοφ (58΄ Κισιαλίου), Μιαλκούσκι.

Ελλάδα: Αγγελίδης, Κώττας (68΄ Μουζακίτης), Λάσκαρης, Φίλων (84΄ Γεωργιάδης), Κοσίδης, Μαρουτσής (44΄ Κωστούλας), Γκούμας, Παπακανέλλος (68΄ Καλοσκάμης), Κοντονίκος (68΄ Κοντορούχας), Σημαντηράκης, Τζίμας.