Με τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες ολοκλήρωσε την παρουσία της στην Elite Round του EURO U-17 η Εθνική Παίδων, που έχασε 2-0 από την Ελβετία στο γήπεδο της Παναχαϊκής.

Τα δύο συγκροτήματα έμειναν εκτός τελικής φάσης, καθώς Ουκρανία και Σλοβακία που παίζουν μεταξύ τους για την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση είχαν ήδη από 6 βαθμούς. Στα τελικά προκρίνονται οι επικεφαλής των ομίλων και οι 7 από τους 8 καλύτερους δεύτερους.

Η Ελβετία προηγήθηκε στο 8ο λεπτό, όταν ο Κορμπόν βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Καμπάσι, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπελερή.

Η Εθνική Ομάδα πίεσε για την ισοφάριση αλλά το σουτ του Ντάνι από τη μεγάλη περιοχή στο 16ο λεπτό κατέληξε άουτ.

Στο 60ό λεπτό ο Ρέφνερ με σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό σκορ ενώ στο 89ο λεπτό ο Χούβιλερ απομάκρυνε εντυπωσιακά το σουτ του Βυρσοκινού.

Ελβετία (Λουίτζι Πισίνο): Χούβιλερ, Νίντερμαν, Στορκ, Ακαχόμεν (77΄ Ραΐσεβιτς), Ρούφενερ, Τσάκολι (46΄ Ρενοβάλες), Βάσοβιτς (77΄ Τουράν), Κορμπόν, Καμπάσι (57΄ Ταΐρι), Γκουίντο (16΄ Καζέζε), Φιλπίν.

Ελλάδα (Άγγελος Χατζόπουλος): Μπελερής, Μιχαηλίδης (46΄ Μπέρδος), Βυρσοκινός, Κοσίδης, Ελευθεριάδης, Ζουριδάκης (62΄ Μπαταούλας), Μύθου (75΄ Καραργύρης), Ντούγκα, Μόκρης, Ντάνι (62΄ Μαρκεζίνης), Σώκος (46΄ Τζαμαλής).