Με το σκορ στο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ στο «Άνφιλντ», ανάμεσα στην Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «ρεντς» άνοιξαν το σκορ στο 68’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του αρχηγού, Στίβεν Τζέραρντ, ενώ για την Γιουνάιτεντ ισοφάρισε στο 81’ ο Τσικαρίτο Ερνάντεθ.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Λίβερπουλ κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα της στην επανάληψη και σε μία από τις στημένες φάσεις άνοιξε το σκορ. Στο 68’ ο Τζέραρντ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στην πρώτη του συμμετοχή στην ενδεκάδα, νίκησε τον Ντε Χέα και έβαλε «φωτιά» στις εξέδρες του «Άνφιλντ».

Ο Φέργκιουσον θέλοντας να ανατρέψει το σκορ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Ρούνεϊ, Νάνι και Τσικαρίτο. Ο προπονητής της Γιουνάιτεντ δικαιώθηκε για τις επιλογές του στο 81’. Από το κόρνερ που εκτελέστηκε ο Τσικαρίτο με κεφαλιά βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Η Λίβερπουλ είχε την ευκαιρία να σκοράρει και να πάρει τη νίκη, όμως οι Κάουτ, Χέντερσον και Σκρτελ δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης