Ένας πρώην ποδοσφαιριστής της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Μπόρχα Μαγιοράλ, υποχρέωσε σε απώλεια βαθμών τη «μισητή» συμπολίτισσα, Ατλέτικο. Με δυο δικά του γκολ, το δεύτερο με πέναλτι στις καθυστερήσεις, η Χετάφε απέδρασε με τοΝ βαθμό της ισοπαλίας από το «Γουάντα Μετρπολιτάνο», σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της LaLiga.

Η Ατλέτικο βρέθηκε να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 38’, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Στέφαν Σάβιτς. Ωστόσο, χάρη στην κλάση του Αντουάν Γκριεζμάν, που σκόραρε δις, και την οξυδέρκεια του Αλβαρο Μοράτα, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε βρέθηκε να προηγείται με 3-1 λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Η Χετάφε, που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μαγιοράλ, μπήκε ξανά στο ματς χάρη στο γκολ του Οσκαρ Ροντρίγκες που είχε περάσει ως αλλαγή. Στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ροντρίγκο Ρικέλμε, με τον Μαγιοράλ να νικάει τον Γιαν Ομπλακ και να δίνει το βαθμό στην ομάδα του στο μίνι μαδριλένικο ντέρμπι.

Στο «Εστάνιο Νουέβο λος Κάρμενες», η Σεβίλλη έψαχνε μια νέα αρχή, έχοντας τον Κίκε Σάντσεθ Φλόρες στον πάγκο της. Και τη βρήκε, αφού με τα γκολ των Αντρια Πεντρόσα, Λούκας Οκάμπος και Σέρχιο Ράμος επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 της Γρανάδα. Οι Ανδαλουσιανοί απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας στην προτελευταία θέση την ομάδα του Αλεξάντερ Μεντίνα.

Νωρίτερα, στο «Βαγιέκας», η Βαλένθια πήρε πολύτιμη νίκη με 1-0 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, Σέρζι Κανός, με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τις «νυχτερίδες» να ολοκληρώνουν με δέκα παίκτες το ματς λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα – όντας τελευταίος ανέτρεψε αντίπαλο – του Τιερί Κορέια στις καθυστερήσεις.