Τη δέκατη θέση κατέλαβε ο Αντώνης Φωκαϊδης στα πέντε χιλιόμετρα Ανδρών Οpen Water στη δεύτερη και τελευταία κούρσα του αγωνίσματος, στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Υγρού Στίβου που διεξάγεται στο Βερολίνο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε επίδοση 55:08. Ο 25χρονος κολυμβητής λίγα λεπτά μετά το τέλος της κούρσας δήλωσε ικανοποιημένος για την προσπάθειά του.

«Σε σχέση με την προηγούμενη παρουσία μου σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη το 2010, σήμερα πήγα καλύτερα, πήρα τη 10η θέση, έχοντας μπροστά μου σπουδαίους αθλητές. Είμαι ικανοποιημένος, τώρα έχουμε αύριο τον αγώνα στα 10χλμ» είπε ο Φωκαΐδης.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Νίκος Γέμελος, με τη σειρά του, αφού συνεχάρη τον αθλητή για την προσπάθειά του, προσπάθησε να τον τονώσει ψυχολογικά.

«Πλέον η απόσταση που σε χωρίζει από τους πρώτους δεν είναι τόσο μεγάλη, δεν είσαι ο Φωκαΐδης της Βουδαπέστης, είσαι ακόμα καλύτερος» ήταν τα λόγια του Γέμελου.

Πάντως, τον Αντώνη Φωκαΐδη περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη πριν αφήσει την εγκατάσταση και επιστρέψει στο ξενοδοχείο, καθώς τον πλησίασε μια Ελληνογερμανίδα που ζει στο Βερολίνο και ζήτησε αυτόγραφο για την κόρη της.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βρετανός Ντάνιελ Φογκ, με χρόνο 53:41.4 τερματίζοντας στην 1ηθέση.

Στη δεύτερη θέση ήταν ο Γερμανός Ρομπ Μούφελς, σημειώνοντας επίδοση 54:01.8. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ένας ακόμα Γερμανός, ο Τόμας Λουρζ, με χρόνο 54:02.8