Η Σασουόλο χρειάστηκε την παράταση για να προκριθεί στους «32» του Κυπέλλου Ιταλίας. Οι «νεροβέρντι» κατέβαλαν εκτός έδρας την αντίσταση της Κοζέντσα από τη Serie B με 5-2, σε αναμέτρηση για τη φάση των «64» του Coppa Italia, και παραμένουν… ζωντανοί στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 9΄ με τον Τουτίνο, αλλά η ομάδα της Serie A φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς με τα τέρματα των Μπαϊράμι (45+4΄) και Πιναμόντι (79΄). Η Κοζέντσα βρήκε τα αποθέματα και έστειλε το ματς στην παράταση με το γκολ του Ματζόκι στο 90΄, αλλά στο έξτρα ημίωρο η Σασουόλο… σοβαρεύτηκε και πήρε την πρόκριση χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Σέιντε (105΄) και Μουλατιέρι (115΄, 118΄).

Η Ρετζιάνα έκανε την έκπληξη και απέκλεισε με ανατροπή εκτός έδρας την Μόντσα (1-2) του Γιώργου Κυριακόπουλου, με τον Έλληνα φουλ μπακ να ξεκινά βασικός. Η Λέτσε επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Κόμο.

Στο μεταξύ, η Σαλερνιτάνα δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού. Η ομάδα της Serie A επιβλήθηκε 1-0 της (Β΄ κατηγορίας) Τερνάνα στο Σαλέρνο και πήρε το «εισιτήριο» για τους «32». Το γκολ που χάρισε την πρόκριση στην «γκρανάτα» σημείωσε ο Καντρέβα στο 7ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «64» στο Κύπελλο Ιταλίας, καθώς και τα ζευγάρια της φάσης των «32» έχουν ως εξής:

Φροζινόνε-Πίζα 1-0

Ουντινέζε-Καταντζάρο 4-1

Τζένοα-Μόντενα 4-3

Μπολόνια-Τσεζένα 2-0

Έμπολι-Τσιταντέλα 1-2

Μπάρι-Πάρμα 0-3

Ελλάς Βερόνα-Άσκολι 3-1

Κάλιαρι-Παλέρμο 2-1 παράταση (κ.δ. 0-0)