Την παράταση χρειάστηκε η Κάλιαρι για να προκριθεί στη φάση των «32» του Κυπέλλου Ιταλίας, επικρατώντας με 2-1 της Παλέρμο. Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 0-0 στην κανονική διάρκεια και στο ημίωρο της παράτασης ήταν η Κάλιαρι αυτή που χαμογέλασε. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Ντοσένα (100΄) και Πάρντο (120΄ + 4΄), ενώ για την Παλέρμο είχε ισοφαρίσει στο 120΄ + 2΄ ο Σολέρι.

Η Ελλάς Βερόνα νίκησε με 3-1 την Άσκολο και προκρίθηκε επίσης στην επόμενη φάση, με γκολ των Εμπουλά (2΄), Νταβίντοβιτς (45΄ + 3΄) και Ντζούριτς (47΄ πεν.). Από το σημείο του πέναλτι είχε ισοφαρίσει σε 1-1 για την Άσκολι ο Φορτέ στο 39ο λεπτό.

Η Έμπολι έγινε η πρώτη ομάδα της Serie A που… αποχαιρέτησε το εφετινό Κύπελλο Ιταλίας. Οι «ατζούρι» ηττήθηκαν σήμερα (12/8) στην έδρα τους από την Τσιταντέλα της Serie B με 2-1 και έμειναν από νωρίς εκτός συνέχειας στη διοργάνωση. Ο Καπούτο έδωσε το προβάδισμα στην Έμπολι στο 8ο λεπτό, αλλά τα τέρματα των Αματούτσι (61΄) και Μαγκράσι (80΄) «πάγωσαν» το «Κάρλο Καστελάνι» και χάρισαν μια σπουδαία νίκη-πρόκριση στην ομάδα της Β΄ κατηγορίας.

Σε αναμετρήσεις της φάσης των «64» στο Κύπελλο Ιταλίας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Φροζινόνε-Πίζα 1-0

Ουντινέζε-Καταντζάρο 4-1

Τζένοα-Μόντενα 4-3

Μπολόνια-Τσεζένα 2-0

Έμπολι-Τσιταντέλα 1-2

Μπάρι-Πάρμα 0-3

Ελλάς Βερόνα-Άσκολι 3-1

Κάλιαρι-Παλέρμο 2-1 παρ.