Ένα βήμα πριν από την ολική επαναφορά βρέθηκε η Μπέτις, αφού στο 61′ βρέθηκε να χάνει με σκορ 0-4 από την Αλμερία, ωστόσο κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα σε διάστημα 11 λεπτών και να γράψει το τελικό 3-4, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στους 16 του Κόπα ντελ Ρέι.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Μανέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τεεράσιλ έκανε το 0-2. Στο 29ο λεπτό ο Κίκε διαμόρφωσε το 0-3, ενώ στο 61ο λεπτό ο Έντγκαρ σημείωσε και 4ο γκολ για την Αλμερία.

Κάπου εκεί το ματς φαινόταν τελειωμένο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική γνώμη. Με γκολ του Ρούμπεν Κάστρο στο 79ο, του Περκίς στο 85ο και του Χόρχε Μολίνα στο 90ο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης 3-4.