Πολύ σκληρή για να… πεθάνει αποδεικνύεται η Ολύμπια Λάρισας, η οποία επιβλήθηκε σήμερα της ΑΕΚ στην παράταση 82-77 (κ.α. 70-70), με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί κι άλλο από την ουρά της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και το κατάφερε, παίρνοντας προβάδισμα 13 πόντων (27-14). Η Ολύμπια όμως απάντησε με ένα σερί 9-0, μειώνοντας τη διαφορά στους δύο πόντους.

Η ομάδα του Φλεβαράκη στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ με εννέα πόντους (39-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ολύμπια προσπάθησε να μη χάσει την επαφή της με το σκορ και στην τέταρτη περίοδο έκανε την τελική αντίθεσή της, μειώνοντας στο 34′ στον ένα πόντο (59-60).

Ένα λεπτό αργότερα μάλιστα η ομάδα του Μπαρτζώκα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (62-60), με αποτέλεσμα η αγωνία στο κλειστό της Νεάπολης να χτυπάει… κόκκινο.

Η λήξη της κανονικής περιόδου βρήκε Ολύμπια και ΑΕΚ ισόπαλες (70-70), με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ο Παπανικολάου έκανε αντιαθλητικό φάουλ στο Νίκο Σπανό ο οποίος ευστόχησε στις δύο βολές (78-75).

Ο Τόμπσον αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στη συνέχεια και ο Σπανός οδηγήθηκε στη γραμμή των ελεύθερων βολών ευστοχώντας στη μία (79-75) 35” πριν από το τέλος.

Η Ολύμπια Λάρισας ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα και έτσι έφτασε σε μία πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-39, 46-54, 70-70 (καν. αγ.), 82-77 (παρ.).

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καραγκιολίδης, Σούλτσε 21 (4) Σπανός 9 (2), Μπέλσερ 8 (2), Γιαννουλάκος, Μπατής 9, Αριγκμπάμπου 12, Κολώκας 5 (1), Καραποστόλου 15 (4), Παπαϊωακείμ 3.

ΑΕΚ (Κώστας Φλεβαράκης): Κυριακόπουλος, Βασιλόπουλος, Παπανικολάου 24 (2), Τόμπσον 10 (1), Χατζής 5 (1), Ταπούτος 4, Δορκοφίκης 2, Κίκερπιλ 2, Μπράιαντ 22, Άντερσεν, Νέμεθ 8 (2).