Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κόπα Ντελ Ρέι, με τον επαναληπτικό μέσα στο «Καμπ Νου» να λήγει ισόπαλος (2-2). Έτσι σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου παιχνιδιού όπου είχαν επικρατήσει με 2-1 των Μαδριλένων στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», οι Μπλαουγκράνα εξασφάλισαν τη μεγάλη πρόκριση.

Δυστυχώς για τον Μουρίνιο, οι παίκτες του αν και μπήκαν από την αρχή στο κλίμα του αγώνα, οι πέντε χαμένες ευκαιρίες μέχρι το 27′ δεν τους βοήθησαν να αποφύγουν το «deja vu» προηγούμενων αναμετρήσεων, όπου η Μπαρτσελόνα είχε καταφέρει να κυριαρχήσει μέσα στον αγωνιστικό χώρο στο α’ ημίχρονο.

Οι Μπλαουγκράνα προηγήθηκαν με τον Λιονέλ Μέσι στο 43′, ο οποίος έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια και αφού μάζεψε πάνω του όλη την άμυνα της Ρεάλ, πάσαρε στον Πέδρο ο οποίος έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου, ο Ντάνι Άλβες έκανε το 2-0 για τους Καταλανούς με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Από το 50′ και μετά οι Μαδριλένοι έπαιξαν καλύτερα, ασκώντας μεγάλη πίεση στους Μπλαουγκράνα, οι οποίοι στηρίζονταν κυρίως στις αντεπιθέσεις. Να σημειωθεί πως στο 54′ ο διαιτητής ακύρωσε τέρμα της Ρεάλ Μαδρίτης το οποίο πέτυχε ο Σέρχιο Ράμος καθώς στην προσπάθειά του να πάρει την κεφαλιά έκανε φάουλ στον Ντάνι Άλβες.

Το πρώτο τέρμα της Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε ο Ρονάλντο. Είναι το 30ο του τέρμα τη φετινή αγωνιστική σεζόν. Το 2-2 έκανε ο Μπενζεμά.