Μετά από ένα αγώνα ακατάλληλο για… καρδιακούς που διήρκησε 55 λεπτά, η ΑΕΚ Betsson ηττήθηκε το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 112-108 από τη Χάποελ  Χολόν στην τρίτη παράταση, κι έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ζούρου πλήρωσε τις τάσεις «αυτοχειρίας» της στον… μαραθώνιο των τριών παρατάσεων με τους Ισραηλινούς, υπέστη την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φάση των «16» της διοργάνωσης και «έσβησε» κι έτσι είδε να εξανεμίζονται οι ελπίδες της για να βρεθεί στα προημιτελικά.

Σε ένα κακό ποιοτικά αγώνα, οι δύο ομάδες μοιραία πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας ανήμπορες να επιβάλουν το ρυθμό τους στο παιχνίδι, απόρροια των πολλών λαθών.

Ωστόσο, η Ένωση και η κυριαρχία του Αγραβάνη στο επιθετικό ριμπάουντ έδειξε να καθαρίζει τη νίκη για τους «κιτρινόμαυρους», όταν στα 55΄΄ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας διαμορφώθηκε το υπέρ τους 77-73. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου όμως έκαναν όλα τα plays λάθος και η Χάποελ τους «τιμώρησε» ισοφαρίζοντας σε 77-77 και στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το επιπλέον πεντάλεπτο ήταν «καρμπόν» του πρώτου 40λεπτου, με τη διαφορά ότι οι Ισραηλινοί ήταν αυτοί που βρέθηκαν σε θέση νίκης στα 15΄΄ για τη λήξη, όταν ο Μισγκάφ έγραψε από τα 6,75 το 85-88. Ωστόσο, Κουζμίνσκας και Ραντλ ήταν εκεί για να σώσουν -προσωρινά- την παρτίδα, ισοφαρίζοντας από τη γραμμή των βολών σε 88-88 και διαμορφώνοντας στην εκπνοή το 90-90, με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη δεύτερη παράταση.

Ένα νέο επιθετικό ρεσιτάλ του Κουζμίνσκας έγραψε το 100-90 στο 48΄, με τον Λιθουανό να μετράει 9 πόντους στο 10-0 σερί της ΑΕΚ. Και πάλι όμως τα λάθη της ελληνικής ομάδας επέτρεψαν στους Ισραηλινούς να αντιδράσουν, τρέχοντας δικό τους σερί 0-10 και στέλνοντας το ματς στην τρίτη παράταση, έχοντας αξιοποιήσει όλα τα μακρινά σουτ που επιχείρησαν.

Με το σερί της Χάποελ να φτάνει το 0-12, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να ελέγχουν την τύχη τους, όπερ και εγένετο, καθώς στα 14΄΄ για τη λήξη ο Καράμπελας έχασε την μπάλα και ο Μισγκάφ πήρε θέση και πάλι στη γραμμή των βολών, όπου μετρώντας 2/2 σφράγισε το «διπλό» για την ομάδα του (108-112).

Συγκλονιστικός από την ΑΕΚ ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ μεγάλη εμφάνιση είχε και ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 27 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους που μέτρησαν οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισε ο Ντριού Κρόφορντ με 19 πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ματς διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, για λόγους ασφαλείας.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 57-61, 77-77κ.α., 85-85 παρ., 100-100 β’ παρ., γ’ παρ. 108-112