Έχουν… δρόμο ακόμη οι τελικοί της Ανατολής. Οι Ράπτορς απάντησαν στους Μπακς νικώντας έπειτα από δύο παρατάσεις με 118-112 στο Τορόντο και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά. Πλέον θα προσπαθήσουν να ισοφαρίσουν τα ξημερώματα της Τετάρτης (03.30).

Οι Ράπτορς έπαιξαν φοβερή άμυνα στον Αντετοκούνμπο και καθοδηγούμενοι από τον εκπληκτικό Λέοναρντ νίκησαν 118-112 ύστερα από δύο παρατάσεις μειώνοντας σε 2-1.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο περιορίστηκε κι απορρυθμίστηκε από την άμυνα των γηπεδούχων, ενώ αποβλήθηκε στην αρχή της δεύτερης παράτασης. Ο «Greek Freak» είχε 12 πόντους με 5/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2/7 βολές, μάζεψε 23 ριμπάουντ, είχε 7 ασίστ, 4 τάπες και 1 κλέψιμο, αλλά υπέπεσε και σε 8 λάθη σε 45 λεπτά.

Ο Κογουάι Λέοναρντ με 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, ενώ ο Πασκάλ Σιάκαμ είχε 25 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από το Μιλγουόκι ο Τζορτζ Χιλ και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον προσέφεραν 24 και 20 πόντους αντίστοιχα ερχόμενοι από τον πάγκο.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και πριν συμπληρωθεί το πεντάλεπτο βρέθηκαν στο 16-5 με πρωταγωνιστή τον Σιάκαμ. Ο Αντετοκούνμπο ήταν καλά κλεισμένος από την αντίπαλη άμυνα, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιρναν σκορ όχι μόνο από τον Λέοναρντ, αλλά και από ρεζέρβες όπως ο Πάουελ, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο με 30-21. Δύο συνεχή καλάθια του Γιάννη έπειτα από ώρα έφεραν τους Μπακς σε απόσταση σουτ, 36-33, όμως ένα ξέσπασμα του Λάουρι οδήγησε τη διαφορά ξανά στους έντεκα, 48-37. Τα τρίποντα από Μπρόγκντον, Λόπεζ και Μπλέντσο επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν εκ νέου, προτού το ημίχρονο ολοκληρωθεί με μακρινό σουτ του Ιμπάκα και 58-51. Ο «Greek Freak» τελείωσε το πρώτο μέρος με μόλις 6 πόντους (3/7 σουτ) έχοντας 4 ασίστ, αλλά και ισάριθμα λάθη.

Το Τορόντο αποσπάστηκε και πάλι με διψήφια διαφορά, 63-53, αλλά παρά την αφλογιστία και τα λάθη του Γιάννη οι Μπακς ήταν μέσα στο ματς (65-62). Παρά τις προσπάθειες του «ζεστού» Σιάκαμ (73-64) το Μιλγουόκι χάρη κυρίως στις επιθετικές πρωτοβουλίες του Χιλ έκλεισε το τρίτο δωδεκάλεπτο στο -2, 77-75. Οι ενοχλήσεις του Λέοναρντ στο αριστερό πόδι δεν τον εμπόδισαν να οδηγήσει τους Ράπτορς στο 85-77, ωστόσο έξι σερί πόντοι του Αντετοκούνμπο και το έκτο φάουλ του Λάουρι έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (88-88) 4:19 πριν από το τέλος. Το τρίποντο του εξαφανισμένου Φαν Βλιτ και οι βολές Σιάκαμ και Λέοναρντ έδωσαν παράσταση νίκης στους γηπεδούχους (96-91), με 1:13 να απομένουν. Η βολή του Χιλ και το καλάθι του Μπρόγκντον μείωσαν στο καλάθι (96-94), ενώ το άστοχο τρίποντο του Φαν Βλιτ έδωσε την ευκαιρία για προσπέραση στους Μπακς, αλλά το βιαστικό τρίποντο του Μίντλετον στα 11’’ δεν βρήκε στόχο. Ο Σιάκαμ όμως είχε 0/2 βολές στα 7,1’’ πριν από το φινάλε και ο Μίντλετον με διπλή προσπάθεια στα 2,2’’ ισοφάρισε (96-96) κι έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Σιάκαμ πέταξε… τούβλο στην εκπνοή.

Δύο χαμένες βολές κι ένα λάθος του Γιάννη έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να βρεθούν στο 103-99, 1:29 πριν από το τέλος της παράτασης, όμως το Μιλγουόκι με καλάθι του Μπρόγκντον και δύο βολές του Χιλ ισοφάρισε στα 14,5’’. Ο Λέοναρντ αστόχησε στην εκπνοή και το ματς πήγε σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο (103-103). Αυτό άρχισε άσχημα για τους Μπακς, καθώς με 4:24 να απομένουν ο Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε με ένα αμφισβητούμενο έκτο φάουλ. Με ηγέτη τον Λέοναρντ το Τορόντο έφτασε στο 114-110 στα 32,4’’ και «καθάρισε» το ματς.

Δωδεκάλεπτα: 30-21, 58-51, 77-75, 96-96, (α’ πρτ.) 103-103, (β. πρτ.) 118-112

Πηγή: sport-fm.gr