Η Ρεάλ… κατατρόπωσε στη Μαδρίτη και τη Μονακό, για την 9η αγωνιστική της Euroleague, διευρύνοντας το αήττητο της στην εφετινή αγωνιστική περίοδο στο 8-0! Οι Ισπανοί συνέτριψαν με 91-73 τους Μονεγάσκους, υποχρεώνοντας τους στην τέταρτη ήττα τους (ρεκόρ 5-4).

Κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς από το πρώτο τζάμπολ, οι Μαδριλένοι εξασφάλισαν με το… καλησπέρα μία διαφορά ασφαλείας, την οποία όχι μόνο συντήρησαν, αλλά εκτόξευσαν στο 30΄ στους 30 (!) πόντους (80-50), «καθαρίζοντας» ακόμα έναν αντίπαλο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ντζάναν Μούσα με 21 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Σέρχιο Γιουλ και 12 ο Βενσάν Πουαριέ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ (είχε και 11 ριμπάουντ). Στους 12 πόντους σταμάτησε και ο Έντι Ταβάρες, όσους είχε και ο Φακούντο Καμπάσο. Από τη Μονακό πάλεψαν, αλλά δεν γλίτωσαν από τον επιθετικό… τυφώνα των γηπεδούχων, οι Ντονάτας Μοτιεγιούνας και Μάικ Τζέιμς με 14 και 13 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 53-39, 80-50, 91-73

Η Αρμάνι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο Μιλάνο, κάμπτοντας την αντίσταση της Αναντολού Εφές με 92-76 και πανηγυρίζοντας την τρίτη νίκη της. Στον αντίποδα, οι τουρκική ομάδα υποχώρησε σε 4-5.

Με 13/24 τρίποντα και επιθετικό πλουραλισμό, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα δεν απειλήθηκε από την Αναντολού και ξέσπασε μετά την ήττα της στον ιταλικό εμφύλιο της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Βίρτους.

Ο Σέιβον Σιλντς με 18 πόντους οδήγησε την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ 15 πρόσθεσε ο Ντέβον Χολ, 14 ο Νίκολα Μίροτιτς, 13 ο Νικολο Μελι και 11 ο Μάοντο Λο. Από την Αναντολού προσπάθησε ο Γουίλ Κλάιμπερν με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 43-39, 63-61, 92-76

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκαμψε στο «ουδέτερο» Βελιγράδι την αντίσταση της Φενερμπαχτσέ, υποχρεώνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην τρίτη διαδοχική ήττα της στη Euroleague. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 78-73 της τουρκικής ομάδας, για την 9η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 5-3, τη στιγμή που η Φενέρ υποχώρησε σε 5-4.

Η τρίτη περίοδος, όταν ενεργοποίησε την άμυνα της και κράτησε τους φιλοξενούμενους στους 11 πόντους, έδωσε ψυχολογία στη Μακάμπι, η οποία βρέθηκε στο 30΄ στο -1 (56-57) και ανεβάζοντας κατακόρυφα την παραγωγικότητα της στο τέταρτο δεκάλεπτο (σημείωσε 22 πόντους) πέτυχε την ανατροπή και έκοψε πρώτη το νήμα του τερματισμού.

Κορυφαίος των νικητών ο Λορέντζο Μπράουν με 18 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Μπόνζι Κόλσον και 12 ο Γουέιντ Μπαλντγουϊν. Από τη Φενέρ, προσπάθησαν οι Σκότι Ουίλμπεκιν και Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, σημειώνοντας από 18 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις. Ο Γιώργος Παπαγιάννης έμεινε στο απόλυτο μηδέν στην επίθεση σε 19 λεπτά συμμετοχής, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ. Ο ανέτοιμος Νικ Καλάθης ήταν στη 12άδα, αλλά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 38-46, 56-57, 78-73