Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει αήττητη στη Εuroleague με ρεκόρ 10-0, καθώς νίκησε με σκορ 99-70 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική.

Δίχως… φρένα συνεχίζει το ευρωπαϊκό ταξίδι της η αήττητη Ρεάλ, η οποία πέρασε και από το Βελιγράδι, γράφοντας το «10Χ10» στην εφετινή Euroleague. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέτριψαν με 99-70 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας τους Ισραηλινούς στη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και πέμπτη στο σύνολο.

Η Ρεάλ κυριάρχησε στο παρκέ από το πρώτο τζάμπολ, εξαργυρώνοντας τον γρήγορο ρυθμό, την καλή κυκλοφορία της μπάλας (τελείωσε τον αγώνα με 29 ασίστ) και τα σωστά αντανακλαστικά στην άμυνα. Οι Ισπανοί έβαλαν τις βάσεις του «διπλού» με το… καλησπέρα, φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 36 πόντους στο δεκάλεπτο και εξασφαλίζοντας μία διαφορά ασφαλείας 15 πόντων (36-21). Με τον Έντι Ταβάρες, μάλιστα, να είναι κυριαρχικός κοντά στο καλάθι πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +11 (52-41). Στο δεύτερο ημίχρονο, η παραγωγικότητα τους παρέμεινε στα ύψη, η άμυνα κράτησε τη Μακάμπι κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο και στο 30΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το μη αναστρέψιμο 56-74…

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που πλέον έχουν μπροστά τους τρεις σερί εκτός έδρας αναμετρήσεις (με Φενερμπαχτσέ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό) αναδείχθηκε ο Έντι Ταβάρες, ο οποίος φλέρταρε με το νταμπλ νταμπλ (19π., 8ρ.), 16 πόντους πρόσθεσε ο Μάριο Χεζόνια, 15 ο Ντζάναν Μούσα, ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο άγγιξε και αυτός το νταμπλ νταμπλ (11π., 9ασ.). Από τους Ισραηλινούς πάλεψε ο Λορέντζο Μπράουν με 16 πόντους και 9 ασίστ.

Τα Δεκάλεπτα: 21-36, 41-52, 56-74, 70-99