Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αρκετό για την Εθνική Νέων Ανδρών, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Ισλανδίας και να προκριθεί στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 83-75 στη φάση των «16» και στην οκτάδα (13/7, 13:30) θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Τουρκία-Μαυροβούνιο (12/7, 21:00).

Μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου βρήκε την Εθνική στο -4 (41-45 στο 20΄), η ελληνική ομάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα της, οικοδόμησε μία διψήφια διαφορά και δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε.

Συγκεκριμένα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα περιόρισε τους Ισλανδούς στους 7 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου και ξέφυγε για πρώτη φορά με 11 πόντους (63-52 στο 26΄), ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 24-11 για το 65-56. Στα πρώτα λεπτά του… επιλόγου η «γαλανόλευκη» ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (72-59) και όλα πήραν το δρόμο τους…

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 65-56, 83-75

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Τσιουλίν (Ρουμανία), Μανίστε (Εσθονία)

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 12 (2), Μερμίγκης 4, Οικονομόπουλος 18 (3), Σταυρακόπουλος, Ζούγρης 17 (12ρ.), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 16 (2), Ναυπλιώτης, Νεόφυτος 3 (1), Πλώτας 10.