Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση η Καρδίτσα επικράτησε την Κυριακή εντός έδρας με το ευρύ 97-78 του ΠΑΟΚ, για την τελευταία αγωνιστική της regural season της Basket League και έστειλε την ΑΕΚ στα play out.

Η Ένωση έμεινε στην 7η θέση, με τον Κολοσσό Ρόδου να τερματίζει έκτος, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τα play in.

Οι Θεσσαλοί ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο με 7 νίκες και 15 ήττες και στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τραυματίστηκε ο Ρομέλο Ουάιτ της Καρδίτσας και αποχώρησε από τον αγώνα, με τους γηπεδούχους να έχουν ανησυχία καθώς φάνηκε σοβαρός ο τραυματισμός του.

Ο Σάμιουελ Μενέγκα ήταν ο MVP του αγώνα, έχοντας συγκομιδή 22 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Νίκος Δίπλαρος με είχε 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ υπέπεσε σε 3 λάθη. Ο Τέβιν Μακ πέτυχε 15 πόντους και 14 ο Ρέι ΜακΚάλουμ για τους νικητές.

Από τον 9ο στον βαθμολογικό πίνακα, ΠΑΟΚ, με 8 νίκες – 14 ήττες, 18 πόντους σημείωσε ο Μιχαλακ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε και τη διαφορά από την Καρδίτσα, αφού στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 72-69.

Σε ένα κλειστό ματς μετά το τζάμπολ, ο τραυαμτισμός του Ρομέλο Ουάιτ «πάγωσε» τους γηπεδούχους. Η 1η περίοδο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +3 (23-26).

Οι γηπεδούχοι, όμως έκαναν σερί 13-0 στη 2η περίοδο και προσπέρασαν με 34-29. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 9-0 για το 40-38. Μετά από δύο βολές του Νίκου Δίπλαρου και τρίποντο του Έλβαρ Φρίντρικσον στην εκπνοή, η Καρδίτσα πήγε στο +1 στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο 42-41.

Η Καρδίτσα παρουσιάστηκε ανώτερη στην 3η περίοδο, όπως φαίνεται και από το επιμέρους σκορ 29-18 σ’ αυτό το διάστημα. Ο Καμπερίδης «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του με δύο διαδοχικά τρίποντα για το 56-48 της Καρδίτσας. Οι ΜακΚάλουμ και Μακ πέτυχαν πόντους για το 64-48, για να βρεθεί ο ΠΑΟΚ στο -12 (71-59), στο 30ό λεπτό.

Στην 4η περίοδο, ο Δίπλαρος έκανε το 78-61. Η Καρδίτσα δεν θα επέτρεπε αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με τους ΜακΚάλουμ, Καμπερίδη να παραμένουν «καυτοί» για το 84-66, 4 λεπτά πριν το φινάλε. Ακολούθησαν δύο τρίποντα του Δίπλαρου και βολές του Μενέγκα για το +20 (92-72) της Καρδίτσας και πλέον όλα είχαν κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-41, 71-59, 97-78

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 6, Μπιουκάναν 7, Καμπερίδης 8 (2), ΜακΚάλουμ 14 (2), Μακ 15 (2), Μενέγκα 22 (3, Δίπλαρος 15 (3), Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 3 (1), Γιάνκοβιτς 7

ΠΑΟΚ (Στάθης Νεραντζάκης): ΜακΝις 7, Φρίντρτικσον 13 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Ουίλιαμς 6 (1), Αρσενόπουλος 2, Τάουνς 10, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 13, Μιχαλακ 18 (3)