Η Ελευθερία Μοσχάτου θα είναι η πρώτη εκ των δύο φιναλίστ του κυριακάτικου (10/4, 15:00) τελικού στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, καθώς επικράτησε εύκολα στο Κλειστό Γυμναστήριο Κλαδισού στα Χανιά του ΟΑ Χανίων με 71-61.

Η ομάδα του Μοσχάτου είχε πλουραλισμό στην επίθεση και κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, φτάνοντας με άνεση στην πρόκριση στο μεγάλο τελικό. Ξεκίνησε το ματς με σερί 9-0 και παρά την «αντίδραση» του ΟΑ Χανίων, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ. Με νέο σερί στη δεύτερη περίοδο η Ελευθερία Μοσχάτου ξέφυγε με 9 πόντους (28-19) κι έκλεισε το ημίχρονο στο +10 (43-33).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα των Χανίων προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς με τρίποντο της Παπαδάκη (47-43), όμως στις καθοριστικές στιγμές οι αθλήτριες της Ελευθερίας είχαν πολύ πιο καθαρό μυαλό, επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο μέχρι το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 21-18, 43-33, 57-47, 71-61

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 22, Νάτσκου, Φεράρι 3(1), Στεφανίδου, Σμιθ 14(1), Θεοδωρομανωλάκη 14(3), Τζέιμς 16(1), Τσέρου 2.

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 1, Σαλιάι 2, Πάλινς 12, Παπαδάκη 15(3), Τσιχλάκη, Οικονομάκη 4, Ντέλιτς 13(1), Φάρρου, Χάρις 14.