Θα ακούν για το 2014 και θα… τρέχουν οι Νικς, που μέχρι στιγμής έχουν καταρρίψει αρκετά αρνητικά ρεκόρ τη φετινή περίοδο.

Το τελευταίο εξ αυτών σημειώθηκε απόψε, καθώς η εντός έδρας ήττα από την Ουάσινγκτον (102-91) ήταν η όγδοη συνεχής στο «σπίτι» τους, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου, που μέχρι στιγμής μετρά μόλις τρεις νίκες σε 16 εντός παιχνίδια στην έδρα του.

Παράλληλα, αυτή ήταν η 16η αποτυχία στα τελευταία 17 παιχνίδια για την ομάδα της Νέας Υόρκης, που μαζί με τους Λος Άντζελες Λέικερς είναι ως τώρα οι μεγάλες απογοητεύσεις της περιόδου.

Στον αντίποδα, οι Ουίζαρντς μέτρησαν την πέμπτη κατά σειρά νίκη απέναντι στους Νικς και τέταρτη συνεχή στο «Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν».

Να σημειωθεί, επίσης, ότι το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό, καθώς αντίθετα στο ειρηνικό πνεύμα που επιτάσσει η περίοδος των Χριστουγέννων, στα μισά της τελευταίας περιόδου οι Κουίνσι Έισι και Τζον Γουόλ έφτασαν ένα βήμα πριν από τη συμπλοκή.

Τελικά χαμένος της υπόθεσης, από κάθε άποψη, ήταν ο Έισι, ο οποίος αποβλήθηκε από τους διαιτητές καθώς προσπάθησε να χτυπήσει με γροθιές τον αντίπαλό του.
Ίσως επειδή ο Γουόλ ήταν ασταμάτητος, καθώς υπήρξε ο παίκτης που αποτέλεσε τον «καταλύτη» στη νίκη των φιλοξενούμενων, σκοράροντας 24 πόντους και μοιράζοντας 14 ασίστ!

Όσο για τους γηπεδούχους; «Στο ίδιο έργο θεατές» με τον Καρμέλο Άντονι να παλεύει μόνος, να σημειώνει 34 πόντους, αλλά χωρίς ανάλογη βοήθεια από τους συμπαίκτες του η προσπάθεια πήγε, για άλλη μια φορά, στράφι…

Επιμέλεια: Κατερίνα Νινιού