Με τον Τζέισον Τέιτουμ να κάνει το παιχνίδι της ζωής του οι Σέλτικς διέλυσαν τους Σίξερς με 112-88 στη Βοστώνη, έκαναν το 4-3 και προκρίθηκαν στους τελικούς της Ανατολής για δεύτερη διαδοχική χρονιά, όπου θα αντιμετωπίσουν το Μαϊάμι. Το ματς κρίθηκε στην 3η περίοδο (17 πόντους ο Τέιτουμ) όταν οι Σέλτικς με επιμέρους σκορ 33-10 μετέτρεψαν το 55-52 του ημιχρόνου σε 88-62.

Ο άσος των Σέλτικς ήταν ασταμάτητος και σημείωσε 51 πόντους (1/18 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 11/14 βολές) ενώ είχε επίσης 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 0 λάθη σε 42 λεπτά συμμετοχής. Μάλιστα οι 51 πόντοι αποτελούν ρεκόρ για Game 7 των playoffs ενώ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που σημειώνει τουλάχιστον 50 πόντους χωρίς να έχει κάνει λάθος.

Άξιος συμπαραστάτης του Τέιτουμ ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 25 πόντους ενώ εκπληκτική άμυνα στον MVP Τζοέλ Εμπίιντ έπαιξε ο Αλ Χόρφορντ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.

Για τους Σίξερς, τα δύο μεγάλα αστέρια Εμπίιντ και Χάρντεν ήταν κακοί με τον πρώτο να έχει 15 πόντους (5/18 σουτ) και τον δεύτερο 9 πόντους (3/11 σουτ). Ο Τομπάιας Χάρις με τους 19 πόντους του ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ενώ 17 πόντους είχε ο Ταϊρίς Μάξεϊ.

Η πρώτη αναμέτρηση των τελικών της Ανατολής είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη (ξημερώματα Πέμπτης για Ελλάδα) στη Βοστώνη.