Ο Ολυμπιακός έκανε το δύο στα δύο επί γερμανικών ομάδων αυτή τη «διαβολοβδομάδα», αφού μετά τη νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, απόψε (1/2) πέρασε νικηφόρα και από το Μόναχο επικρατώντας με 76-72 της Μπάγερν, για την 25η αγωνιστική της Euroleague. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν στο -7 (44-37) στις αρχές της 3ης περιόδου, για να τους πάρει από το… χέρι ο Τόμας Ουόκαπ σ’ εκείνο το διάστημα σημειώνοντας 9 προσωπικούς πόντους στο 3ο δεκάλεπτο. Ο αγώνας ήταν… ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με τον Πετρούσεβ και τον Λαρεντζάκη να βγαίνουν μπροστά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και να οδηγούν στο «διπλό» την ομάδα τους, μέσα στο «BMW Park».

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Πειραιά ανέβηκε στο 14-11 και παραμένει στην προνομιούχο εξάδα που δεν θα δώσει αγώνες πριν την έναρξη των πλέι οφ. Η Μπάγερν υποχώρησε στο 10-15 και βρίσκεται σε δύσκολη θέση όσον αφορά στην παρουσία στις πρώτες δέκα (7-8 και 9-10) θα δώσουν αγώνες πριν τα πλέι οφ.

O Tόμας Ουόκαπ σημείωσε 16 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, ο Φιλίπ Πετρούσεβ πρόσθεσε 14 πόντους, 11 ο Μπραζντέικις αλλά και 5 ριμπάουντ. Ο Λαρεντζάκης τέλειωσε το ματς με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Ουίλιαμς-Γκος είχε επίσης 8 πόντους. Στους 7 πόντους έμεινε ο Άλεκ Πίτερς. Οι δύο πρωταγωνιστές στη νίκη επί της Άλμπα, Αϊζέια Κέινααν και Μόουζες Ράιτ δεν ήταν σε καλή μέρα απόψε. Ο Κέινααν έμεινε άποντος, ενώ ο Ράιτ πέτυχε 2 πόντους.

Ο Ολυμπιακός είχε 17 ασίστ έναντι 12 των γηπεδούχων ενώ υπέπεσε μόνο σε 5 λάθη έναντι 10 των Βαυαρών.

Οι Σιλβέιν Φρανσίσκο και Σέρτζε Ιμπάκα πρόσφεραν από 18 πόντους στην Μπάγερν.

Στην αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού ο Μπαρτζώκας επέλεξε τους Ουόκαπ, Κέινααν, Μπραζντέικις, Πίτερς και Ράιτ. Ο Λάσο ξεκίνησε τους Έντουαρντς, Μπολμάρο, Λούτσιτς, Γκίφεϊ και Ιμπάκα. Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε με μεγάλες επιθέσεις και μετά από τρία γκολ φάουλ του Ίγκνας Μπραζντέικις προηγήθηκε με 9-13. Την ίδια ώρα ο Κάρσεν Έντουαρντς είχε 0/3 σουτ για τη Μπάγερν. Ένα τρίποντο του Λούτσιτς και 2/2 βολές του Φρανσίσκο επέτρεψαν στους Βαυαρούς να προηγηθούν με 14-13 για ν’ απαντήσει με σερί 5-0 η ομάδα του Πειραιά (από δίποντο του Ουίλιαμς-Γκος και τρίποντο του Άλεκ Πίτερς) και να προηγηθεί με 14-18 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Με τρία γκαρντ, τους ΓΟυόκαπ, Ουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκης (μαζί με Παπανικολάου στο «4» και Σίκμα στο «5») μπήκε ο Ολυμπιακός στη 2η περίοδο. Οι Χάρις και Μπόνγκα τρύπησαν την «ερυθρόλευκη» άμυνα, για το 20-19 της Μπάγερν. Ακολούθησε «μάχη» σώμα με σώμα, ενώ ο Πετρούσεβ πήρε τη θέση του Σίκμα, μετά το 27-26 υπέρ των γηπεδούχων, στην επιστροφή του Σέρβου σέντερ μετά τον τραυματισμό του. Το τρίποντο του Παπανικολάου έφερε στο +4 τον Ολυμπιακό (27-31), όπως και το σουτ του ΜακΚίσικ λίγο αργότερα (31-35). Όμως, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν κακές επιλογές, έκαναν λάθη και επέτρεψαν στους Ιμπάκα, Γκίφεϊ και Τάιλερ-Μπαμπ να ολοκληρώσουν ένα σερί 5-0, για να πάει στο +3 στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο η ομάδα του Μονάχου.

Ο Πάμπλο Λάσο έδωσε εντολή να πηγαίνει η μπάκα στη ρακέτα, με τον σέντερ της Μπάγερν, Σέρτζε Ιμπάκα, να πετυχαίνει τους πρώτους έξι πόντους της ομάδας του (44-37) στην 3η περίοδο, φτάνοντας τους 13 προσωπικούς κι ενώ μετρούσε και 6 ριμπάουντ. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν σ’ εκείνο το σημείο, πίεσε στην άμυνα, ενώ ο Τόμας Ουόκαπ ανέλαβε με δικούς του πόντους να βγάλει τον Ολυμπιακό από τη δύσκολη θέση. Με επιμέρους σκορ 3-11, οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με 47-48, 1:47΄΄ πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Και οι «ερυθρόλευκοι» θα διατηρούσαν των προβάδισμα έως το τέλος της 3ης περιόδου (51-54), με τον Ουόκαπ να μετρά 12 πόντους (είχε μόλις 3 στο α΄ μέρος), αλλά και 6 ασίστ, εκ των οποίων η τελευταία στον Πετρούσεβ.

Πετρούσεβ και Ουόκαπ οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο +9 (51-60) με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου. Ο Σιλβέιν Φρανσίσκο με 5 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής του σερί 8-0 της Μπάγερν, χάρη στο οποίο πλησίασε στον πόντο (59-60). Ακολούθησε δίποντο του Πετρούσεβ και τρίποντο του ΜακΚίσικ και η ομάδα του Πειραιά πήρε… ανάσα (59-65). Και μετά τρο νέο τρίποντο του Φρανσίσκο, εύστοχος ήταν έξω από τα 6.75 και ο Λαρεντζάκης (62-68). Όμως, ο Ολυμπιακός ήταν απρόσεκτος στην άμυνα και δέχτηκε ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Λούτσιτς (65-68). Ουίλιαμς-Γκος και Ιμπάκα πέτυχαν από δύο πόντους για τις ομάδες τους (67-70), για να πάρει το φάουλ από τον Λούτσιτς ο Πετρούσεβ και να διαμορφώσει το 67-72 με 2/2 βολές, 1:58΄΄ πριν τη λήξη.

Ο Φρανσίσκο μείωσε ξανά (69-72). Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος και άστοχο δίποντο του Ουόκαπ. Ο Ομπστ δεν βρήκε στόχο έξω από τη γραμμή του τριπόντου στα 20΄΄. Ο Πετρούσεβ σημείωσε τους πιο σημαντικούς δύο πόντους του Ολυμπιακού στο ματς, στα 10΄΄ (69-74) από απίστευτη ασίστ του Λαρεντζάκη κάτω από τα πόδια παίκτη της Μπάγερν, αλλά στα 3΄΄ ο Φρανσίσκο με «κρύο αίμα» απάντησε με τρίποντο (72-74). Ο Ομπστ σταμάτησε με φάουλ τον Λαρεντζάκη κι αυτός είχε 2/2 (72-76). Μετά το τάιμ άουτ, ο Λούτσιτς πέταξε την μπάλα κι αυτή δεν βρήκε στόχο με τον Ολυμπιακό να «δραπετεύει» από το Μόναχο.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76.

Μπάγερν Μονάχου (Πάμπλο Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 6 (1), Φρανσίσκο 18 (3), Έντουαρντς 2, Γκίφεϊ 4, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 4, Μπολμάρο 1, Λούτσιτς 8 (2), Ομπστ, Ιμπάκα 18 (1), Χάρις 9, Μπράνκοβιτς 2.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 16 (1), Ουίλιαμς-Γκος 8, Ράιτ 2, Κέινααν, Λαρεντζάκης 8 (2), Μήτρου-Λονγκ, Παπανικολάου 5 (1), Μπραζντέικις 11, Πίτερς 7 (1), Πετρούσεβ 14, Σίκμα, ΜακΚίσικ 5 (1).