Με ιδανικό τρόπο έκλεισε τον πρώτο γύρο της Euroleague o Ολυμπιακός, καθώς, ανήμερα των Φώτων, πήρε με θριαμβευτικό τρόπο το ροζ φύλλο απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Μπαρτζώκα, με κεκτημένη ταχύτητα από το πάρτι της περασμένης εβδομάδας στο ΟΑΚΑ (95-71 τον Παναθηναϊκό), επικράτησε με το ευρύ 82-66 των Ιταλών στο ΣΕΦ.

Με αυτήν την επιβλητική νίκη οι Πειραιώτες βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 11-6 και πάτησαν στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου συγκατοικούν μαζί με τις Ρεάλ, Μπασκόνα, Μπαρτσελόνα και Μονακό!

Σε αυτή την ισοβαθμία ο Ολυμπιακός είναι πρώτος, η Ρεάλ 2η, η Μπασκόνια 3η, η Μπαρτσελόνα 4η και η Μονακό 5η, λόγω των διαφορών στους πόντους.

Ο πολύ καλός Πίτερς -στο πρώτο σπουδαίο παιχνίδι του μετά από καιρό- το… ξεκίνησε και ο Τόμας Γουόκαπ το τελείωσε το «έργο» για τον Ολυμπιακό, κόντρα στην σκληροτράχηλη Αρμάνι, η οποία «επέστρεψε» δύο φορές από διψήφιες διαφορές, αλλά λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην άμυνα των Πειραιωτών.

Μετά την αποψινή της ήττα, η οποία ήταν η πρώτη, μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες η ιταλική ομάδα έπεσε στο 6-11.

Ο επιθετικός πλουραλισμός και η εντυπωσιακή κι άκρως αποτελεσματική άμυνα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο (8 κλεψίματα, παθητικό μόλις 6 πόντων) αποτέλεσαν το κλειδί για την ελληνική ομάδα, ώστε να φτάσει σε αυτήν την άνετη επικράτηση.

Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε εντυπωσιακά στην πρώτη περίοδο, έχοντας ένα «σεληνιασμένο» Άλεκ Πίτερς, ο οποίος ήταν αλάνθαστος και με 13 πόντους (3/3τρίπ.), δίνοντας τη δυνατότητα στους Πειραιώτες να ξεφύγουν γρήγορα στο σκορ και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +12 (27-15).

Οι Ιταλοί προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς με τα μακρινά σουτ των Μπάρον και Χαλ, μείωσαν και σιγά-σιγά «ψαλίδισαν» τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο -6 (44-38).

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με… άγριες διαθέσεις. Η άμυνά τους «έσφιξε» πάνω στους περιφερειακούς της Αρμάνι, τα κλεψίματα διαδέχονταν το ένα τ’ άλλο κι όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό. Το +3 στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου 44-41, έγινε +15 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, με τους Πειραιώτες να «εξαφανίζουν» την Αρμάνι από το γήπεδο, δεχόμενοι μόλις 6 πόντους.

Ο Γουόκαπ έκανε τρομερό ματς σε άμυνα και επίθεση κερδίζοντας μέχρι και… τζάμπολ από τον Χάινς (!), ο Σλούκας συνέχισε να «σερβίρει» ασίστ κι ο Ολυμπιακός «απογείωσε» τη διαφορά πάνω απ’ τους 20 πόντους (80-58), ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι και το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου στην εφετινή Euroleague.

Στους 16 πόντους σταμάτησε ο Πιτερς, με τον Γουόκαπ να προσθέτει άλλους 10 πόντους, αλλά και 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 ασίστ. Μόνο ο Μπάρον ολοκλήρωσε «διψήφιος» το παιχνίδι για την Αρμάνι (12π.), που είχε μόλις 7/22 τρίποντα, αλλά και 21 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2), Κάνααν 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 7, Σλούκας 8 (2), Βεζένκοφ 8 (2), Παπανικολάου 9 (1), Μπολομπόι 2, Πίτερς 16 (3), Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 9 (1).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): Ντέιβις 5 (1), Τόμας 6, Λουβαβού-Καμπαρό 9 (1), Μήτρου-Λονγκ 9 (3), Τονούτ, Μέλι 7, Μπάρον 12, Ρίτσι 5 (1), Χαλ 5 (1), Μπαλντάσο, Χάινς 8, Φόιτμαν.