Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα-σοκ από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ, είχε τον έλεγχο, αλλά είδε ένα σπουδαίο «διπλό» να του… γλιστράει από τα χέρια στο φινάλε. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 69-67 από τη Βίρτους στη Μπολόνια, για την 15η αγωνιστική της Euroleague, με το ρεκόρ του να αποκτά αρνητικό πρόσημο (7-8).

Στον αντίποδα, οι Ιταλοί «αναρριχήθηκαν» στη δεύτερη θέση (ρεκόρ 11-4), μετά το «στραβοπάτημα» της Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο, απέναντι στην Άλμπα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους, με τον Φαλ να προσθέτει 12 και τον Μιλουτίνοφ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από τους Ιταλούς, κορυφαίος ήταν ο Κορντινιέ με 13 πόντους και ο Μπελινέλι με 12.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο ματς και με σημείο αναφοράς τον Φαλ προηγήθηκε 6-0 αρχικά και 12-4 στη συνέχεια με τον Πίτερς. Η Βίρτους απάντησε με τον Κορντινιέ, ο οποίος με δικούς του πόντους μείωσε στον πόντο (14-15), στο 7’. Πάντως, οι Φαλ και Μιλουτίνοφ συνέχισαν να σκοράρουν δίνοντας προβάδισμα 5 πόντων (14-19) στους «ερυθρόλευκους», όμως με καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ στη λήξη του χρόνου το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε στο 17-19, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να μην πετυχαίνουν ούτε ένα τρίποντο (0/7).

Με τρίποντα από τους Λαρεντζάκη και Μπραζντέικις και καλή άμυνα ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 8-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 10 πόντους (27-17), στο 12’. Η Βίρτους μείωσε με τρίποντο του Παγιόλα, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με τους Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ για το +13 (22-35), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός του ματς έπεσε και τελικό ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το +12 (28-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιτώτες αποδιοργανώθηκαν με την Βίρτους να κάνει επί μέρους σκορ 9-3 και να μειώνει σε 43-37. Η απόσταση έφτασε και στους 4 (48-44) με τους Μπελινέλι και Σενγκέλια να βρίσκουν ρυθμό. Με τρίποντο του Κάνααν οι Πειραιώτες πήραν «ανάσα» και με τους Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος να μπαίνουν στην… εξίσωση, ξέφυγαν στο +10 (45-55). Το σκορ κλείδωσε στο 30’ στο 55-47 με τον Κορντινιέ.

Με καλάθι του Φαλ στην πρώτη επίθεση του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 (47-57), με τα λάθη στη συνέχεια να κοστίζουν. Η Βίρτους μείωσε σε 57-53 με σερί 6-0, ενώ ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Λαρεντζάκη και Φαλ για το +7 (55-62). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στη συνέχεια τα λάθη των Πειραιωτών και με τον Ντόμπριτς μείωσαν στους δύο πόντους (62-60). Με τρίποντο ο Λαρεντζάκης «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, αλλά οι Χάκετ και Ντόμπριτς έβαλαν τους Ιταλούς μπροστά (67-65).

Ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ για τρεις βολές, κάνοντας 2/3 για την ισοφάριση (67-67), στο 37’. Εκεί, οι Πειραιώτες δεν βρήκαν καλάθι, με τον Χάκετ να κάνει το 69-67 στα 41’’ πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Γουόκαπ έκανε επιθετικό φάουλ στον Χάκετ, ο Φαλ έβγαλε την άμυνα στον Σενγκέλια, με τον Γουόκαπ να έχει ανοικτό γήπεδο, αλλά να δίνει πάσα έξω στον Λαρεντζάκη, ο οποίος αστόχησε στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67.

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2), Λούντμπεργκ 5, Μπελινέλι 12 (2), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2), Κέικοκ 7, Σενγκέλια 6, Χάκετ 8 (1), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3, Γουίλιαμς-Γκος 2, Κάνααν 6 (2), Λαρεντζάκης 13 (3), Φαλ 12, Παπανικολάου 5 (1), Μπραζντέικις 5 (1), Πίτερς 7, Πετρούσεβ 4, Μιλουτίνοβ 10 (11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ.