Η πρώτη ομάδα που έφτασε τις 100 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες στην κανονική διάρκεια της Α1 μπάσκετ έγινε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε στο ΣΕΦ της ΑΕΚ με 79-71. Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες, που έπαιξαν χωρίς του Σπανούλη και Λοτζέσκι, αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 17, ενώ ακολούθησαν με 12 οι Στρόμπερι και Πρίντεζης. Για την ΑΕΚ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ο κορυφαίος με 25 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 9-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά για να κλείσει η περίοδος με 17-9, με τον Κούπερ να δείνει επιθετικές λύσεις στην ΑΕΚ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε άστοχος στις προσπάθειες τριών πόντων και η Ένωση βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 21-18. Ο Πρίντεζης με δικά του τρίποντα τους έστειλε στο +8 τους Πειραιώτες (30-22), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 41-32.

Η τρίτη περίοδος είχε πρωταγωνιστές τους γηπεδούχους που έφτασαν ακόμα και στο +19 (59-40), με το τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη να διαμορφώνει το 59-43. Προς το τέλος η ΑΕΚ μείωσε στους 9 πόντους (66-57) και μετά από τρία λεπτά χωρίς καλάθι ο Ολυμπιακός πέτυχε το 69-57. Στη συνέχεια η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο ματς και γνώρισε την ήττα με 79-71.