Σε παράσταση με έναν πρωταγωνιστή εξελίχθηκε ο τελικός του Super Cup 2023, στο κλειστό στις Καλυθιές, στη Ρόδο. Ο Ολυμπιακός επιβλητικός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, υπέταξε τον Παναθηναϊκό με 75-51 και κατέκτησε τον πρώτο εγχώριο τίτλο της σεζόν.

Χαρακτηριστικό αποτέλεσε πως οι «πράσινοι» πέτυχαν 4 πόντους στο εξάλεπτο του ματς, με τον Ματίας Λεσόρ αρχικά και τον Κώστα Σλούκα στη συνέχεια και σκόραραν ξανά στο 17’ με 3/3 βολές από τον τελευταίο. Είχαν, δε, 0/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και καμία ασίστ.

Επιθετικός πλουραλισμός, ομαδικό πνεύμα με όμορφες συνεργασίες (19 ασίστ, 7 κλεψίματα), υπεροχή στη ρακέτα (41 ριμπάουντ), από την άλλη, αποτέλεσαν τα χαρακτηριστικά των Πειραιωτών, οι οποίοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (20 πόντους με 6/7 τρίποντα).

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο με δυναμική άμυνα να περιορίσει σημαντικά τον Παναθηναϊκό. Χαρακτηριστικό ήταν ότι στην πρώτη περίοδο οι «πράσινοι» πέτυχαν μόλις τέσσερις πόντους που προήλθαν από τους Λεσόρ και Σλούκα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0 με τον Κάνααν, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε 14-4 με συνεχόμενους πόντους από τους Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου. Το 16-4 στο 10’ διαμόρφωσε ο Σίκμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική δυστοκία των «πράσινων» συνεχίστηκε με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο με μόλις 11 πόντους με μόλις τρία εύστοχα σουτ δύο πόντων και πέντε εύστοχες βολές. Το 16-4 του πρώτο δεκαλέπτου εκτοξεύτηκε στο 32-4 με τους Ουόκαπ, Παπανικολάου, Σίκμα και Λαρεντζάκη (με τρία τρίποντα) να σκοράρουν. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τρεις βολές του Σλούκα και ένα καλάθι του Αντετοκούνμπο, ενώ ο ΜακΚίσικ με καλάθι και φάουλ ανέβασε το σκορ στο 35-9. Ο Γκράντ μείωσε με δύο βολές, ενώ ο Λαρεντζάκης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 37-11 του ημιχρόνου.

Με το καλάθι του Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε το μέγιστο +28 (39-11) στην πρώτη επίθεση του δεύτερου μέρους. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και παρουσιάστηκε καλύτερα στην επίθεση με αποτέλεσμα να μειώσει στο 43-22. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με Πίτερς και Κάνααν για να στείλουν τη διαφορά στο +26 (48-22), στο 25’. Από εκεί και πέρα το ματς άνοιξε με τους Πειραιώτες να διατηρούν τον έλεγχο και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +22 (56-34).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, έργο που ήταν αποκαρδιωτικό. Ο Ολυμπιακός κράτησε σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, η οποία άγγιξε τη μέγιστη τιμή, το +30 (64-34), στο 33’. Ένα «θερμό επεισόδιο» ανάμεσα σε Κάναν και Αντετοκούνμπο άναψε τα αίματα και η εξέλιξη αυτή «φρέναρε» τους Πειραιώτες, με τον Παναθηναϊκό να ρίχνει τη διαφορά (67-48), μέχρι το 37’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 75-51.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Κάνααν 12 (1), Παπανικολάου 10 (2), Πίτερς 4, Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (6), Φαλ, Μιλουτίνοφ 10, Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 8.

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα , Μωραίτης, Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9, Παπαπέτρου, Γκραντ 14 (2), Λεσόρ 8, Αντετοκούμπο 2, Ερναγκόμεθ 15 (3), Μαντζούκας 3 (1).