Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε την Κυριακή με 89-77 της Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την τελευταία ημέρα του «Nick Galis International Tournament», που διεξήχθη στη Ρόδο.

Οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι, δείχνοντας ψείγματα της ποιότητάς τους στην επίθεση. Το “τραγικό” 2/21 στα τρίποντα κόντρα στη Φενέρ αποτέλεσε παρελθόν, με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να… ξεσπούν πίσω από τα 6 μέτρα και 75 εκατοστά. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν για άλλη μία φορά ο Ματίας Λεσόρ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους. Από κοντά και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος έβαλε 12.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ καλά και, έχοντας 2/4 τρίποντα στα πρώτα λεπτά προηγήθηκαν 14-4, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 24-18, την ώρα που χθες είχαν πετύχει 27 πόντους στο ημίχρονο κόντρα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Η Μακάμπι μείωσε σε 26-25 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά το «τριφύλλι» ανέκτησε διψήφια διαφορά (39-29) στο 18΄, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 46-36, με τον Λεσόρ να έχει πετύχει 12 πόντους σε εκείνο το σημείο.

Ο Παναθηναϊκός επιδίωκε να έχει τις καλύτερες επιλογές στην επίθεση και διατήρησε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στο 27΄ στο +14 (61-47).

Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους οκτώ πόντους μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου και ο Παναθηναϊκός μπήκε στον… επίλογο του αγώνα με πλεονέκτημα δέκα πόντων (69-59). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» επανέφεραν το υπέρ τους προβάδισμα στο +14 (85-71 στο 37΄) και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-36, 69-59, 89-77

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Γκάι 8 (1), Μωραΐτης 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 8 (2), Παπαπέτρου 12 (1), Γκραντ 7, Λεσόρ 22, Γκριγκόνις 6(2), Ερνανγκόμεθ 9 (1), Μήτογλου 11 (1).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντεντ Κάτας): Μπράουν 14 (1), Νίμπο 6, Μπόλντγουιν 9, Σόρκιν 8, Κοέν 3, Μπλατ 1, Κλίβελαντ 4, Ριβέρο 12, Γουέμπ 2, Μέκορ 5 (1), Κόλσον 6 (1), Μπλατ 3 (1), Ντι Μπαρτολομέο 3 (1).