Την πρόκρισή του στο Top 16 της Euroleague εξασφάλισε το βράδυ της Παρασκευής ο Παναθηναϊκός, μετά την εμφατική νίκη του με σκορ 82-51 επί της Ζιέλονα Γκόρα, στο ΟΑΚΑ.

Μία αγωνιστική πριν το φινάλε της φάσης των ομίλων, οι «πράσινοι» έφτασαν άνετα στην 5η τους νίκη σε 9 αγώνες και «τσέκαραν» το εισιτήριο για το Top 16 της διοργάνωσης.

Ο πρώτος στόχος επετεύχθη για το «τριφύλλι» και, πλέον, την επόμενη εβδομάδα στο Κάουνας θα ξεκαθαρίσει η θέση που θα πάρει η ελληνική ομάδα στο γκρουπ και σε τι όμιλο θα βρεθεί στην επόμενη φάση.

Εάν νικήσει ο Παναθηναϊκός τη Ζαλγκίρις τότε θα καταταγεί τρίτος και θα αποφύγει τον Ολυμπιακό, σε διαφορετική περίπτωση, δηλαδή, με ήττα στη Λιθουανία το «τριφύλλι» θα πάρει την 4η θέση και στον επόμενο γύρο θα έχουμε ελληνικό «εμφύλιο».

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη ματς ο Νικ Καλάθης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 18 πόντους (ρεκόρ στην Euroleague), 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ήταν και ο Τζέιμς Γκιστ που τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μετά από ένα… μουδιασμένο πρώτο 10λεπτο, στο οποίο οι Πολωνοί έμειναν μέσα στο παιχνίδι χάρις στον Πονίτκα (11 πόντους), στη συνέχεια η ομάδα του Τζόρτζεβιτς «έσφιξε» την άμυνά της κι έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (47-33).

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός «πάτησε το γκάζι» και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς στο 25΄ όταν με το λέι απ του Γιάνκοβιτς έκανε το 58-35. Από κει και πέρα τα πάντα έγιναν πιο απλά για τους γηπεδούχους, που έφτασαν σε μία άνετη νίκη με την οποία πέτυχαν τον πρώτο εφετινό τους στόχο στη διοργάνωση, που δεν είναι άλλος από την πρόκριση στο Top 16.