Στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποκλίθηκε τη Μεγάλη Παρασκευή ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» πληρώνοντας την αστοχία τους συνετρίβησαν με 77-51 από το συγκρότημα του Μεσίνα και είδαν τους πρωταθλητές Ρωσίας να κάνουν το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας και να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ.

Οι «πράσινοι» καλούνται πλέον στους δύο αγώνες (αν χρειαστούν φυσικά) στο ΟΑΚΑ (21 & 23/4) να ισοφαρίσουν τη σειρά και εν συνεχεία να επιστρέψουν στη Μόσχα σε πέμπτο αγώνα, για να διεκδικήσουν την πρόκριση.

Από τους «πράσινους», οι οποίοι βρέθηκαν στην χειρότερη επιθετική βραδιά της ιστορίας τους στην Ευρωλίγκα, μόνο ο Ούκιτς ήταν… διψήφιος με 15 πόντους, ενώ ο Διαμαντίδης έπαιξε μόλις 20 λεπτά λόγω τραυματισμού στη μύτη.

Από τους Ρώσους ο Γουίμς έδωσε και πάλι ρεσιτάλ στην επίθεση με 23 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Μίτσοφ με 12 και Κρστιτς με 10 πόντους.

O αγώνας

Παρά τον τραυματισμό του Διαμαντίδη στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και την αντικατάσταση του με τον Κάρι, ο Παναθηναϊκός δεν αποπροσανατολίστηκε.

Οι «πράσινοι» βρήκαν στα πρόσωπα των Ματσιούλις και Ούκιτς το μακρινό σουτ, «εγκλώβισαν» με καλή άμυνα τα επιθετικά ατού των Ρώσων, τους πήραν τα ριμπάουντ (3 επιθετικά έναντι 0 της ΤΣΣΚΑ), ενώ τους οδήγησαν σε 6 λάθη και με 3/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα προηγήθηκαν ακόμη και με 4 πόντους (11-15 στο 6΄).

Ωστόσο οι Γουίμς και Χάινς έδωσαν τις απαραίτητες λύσεις και οι Ρώσοι με επιμέρους σκορ 10-4 μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +2 (21-19).

Πάντως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι «πράσινοι» έχασαν την επαφή με το σκοράρισμα μέχρι το 16΄, η άμυνα χαλάρωσε και δέχθηκε σερί 14-0 από τους περιφερειακούς της ΤΣΣΚΑ, που μέτρησαν 2/3 τρίποντα, και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο -16 (35-19) με τραγικά ποσοστά ευστοχίας (0/5 τρίποντα στο β΄ δεκ. και 3/9 δίποντα).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός «θυμήθηκε» τη «δεμένη» άμυνα του, αλλά ξέχασε την… ευστοχία του (3/6β., 4/13διπ., 1/4τριπ.).

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν ακόμη και στο -16 (50-34), μετά από ένα ξέσπασμα των Βορόντσεβιτς (5π., 1τριπ.) και Μίτσοφ (3π.), αλλά δεν κατέθεσαν τα… όπλα και, «απαντώντας» με τους Μπράμο από τα 6.75 και Ράιτ με βολές, έτρεξαν μίνι σερί 5-0 και έμειναν στο παιχνίδι (50-39).

Στον… επίλογο του αγώνα ο Παναθηναϊκός έδειξε ανήμπορος να ακολουθήσει την ΤΣΣΚΑ και με μόλις 4 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά βρέθηκε στο 36΄ στο -21 (64-43) και τα πάντα τελείωσαν…