Στα… χέρια του Ολυμπιακού, για τρίτη διαδοχική σεζόν, παρέμεινε ο τίτλος του Κυπελλούχου Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 69-58 του Παναθηναϊκού στον τελικό του Final-8, στα «Δύο Αοράκια», προσθέτοντας το 12ο τρόπαιο της Ιστορίας τους στον θεσμό. Παράλληλα, οι Πειραιώτες μέτρησαν την τέταρτη νίκη τους σε έντεκα τελικούς «αιωνίων» στην Ιστορία του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η φροντ λάιν του Ολυμπιακού (Μουστάφα Φαλ 13π., 7ρ., Μόουζες Ράιτ 13π., 6ρ., Φιλίπ Πετρούσεφ 10π.) έκανε την απαραίτητη ζημιά απόψε, απέναντι στους πολυνίκεις του θεσμού (20 κύπελλα) που δεν βρήκαν ποτέ το μακρινό σουτ (7/24 τρίποντα), μέτρησαν 17 λάθη και είχαν τον Κέντρικ Ναν σε επιθετική… ύπνωση (10π. με 0/5 τρίποντα) και τον Μάριους Γκριγκόνις (4π.).

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Ντίνος Μήτογλου με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν σκληρές άμυνες, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 4-0 με τους Ναν και Γκραντ, ενώ ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Πίτερς και Φαλ. Οι «πράσινοι» με καλάθια από τους Λεσόρ και Ναν προηγήθηκαν 10-4, ενώ οι Λαρεντζάκης, Ουόκαπ και Φαλ ισοφάρισαν και πάλι σε 10-10. Ο Παναθηναϊκός πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Λεσόρ, όμως το δεκάλεπτο έληξε 14-12 υπέρ του Ολυμπιακού με τους πόντους που προσέφεραν οι Λαρεντζάκης και Φαλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε και προηγήθηκε. Ο Κάνααν πέτυχε αρχικά το 16-12, ενώ Παπαπέτρου και Μήτογλου έφεραν τους «πράσινους» στο +3 (19-16). Ο Μήτρου-Λονγκ ισοφάρισε άμεσα, ενώ στη συνέχεια το σκορ έφτασε στο 21-21 με πόντους από τους Πετρούσεφ και Γκραντ. Με δίποντο του ψηλού του Ολυμπιακού και τρίποντο του γκαρντ του Παναθηναϊκού οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 24-23, όμως ο Γουόκαπ απάντησε με δικό του τρίποντο. Ακολούθησαν μία βολή του Πετρούσεφ και ένα κάρφωμα του Φαλ με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να βρεθούν στο +6 (30-24). Το πρώτο μέρος διαμορφώθηκε στο 30-25 υπέρ του Ολυμπιακού με μία εύστοχη βολή του Γκραντ.

Όπως και στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, έτσι και στο τρίτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα. Οι «πράσινοι» μείωσαν αρχικά σε 30-29 με τους Ναν και Μήτογλου, ενώ μετά τη μία εύστοχη βολή του Φαλ, ο Μήτογλου με τρίποντο έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 32-31. Ο Κάνααν απάντησε με δικό του τρίποντο και ο Λεσόρ ισοφάρισε στη συνέχεια σε 34-34. Ο Κάνααν με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό, με τον Γκριγκόνις να απαντάει για το 37-36. Ο Φαλ σκόραρε εκ νέου, ενώ ο Μήτογλου με νέο τρίποντο ισοφάρισε και πάλι (39-39). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε όπως και τα πρώτα δύο. Ο Ολυμπιακός βρήκε momentum και με σερί 8-0 έκλεισε την περίοδο στο +8 (39-47). Ο Πίτερς πέτυχε τρίποντο και μία βολή μετά από τεχνική ποινή στον Εργκίν Αταμάν, ενώ ακολούθησαν ένα καλάθι του Φαλ και ένα λέι απ από τον Παπανικολάου.

Ένα τρίποντο του Σλούκα στο 32΄ έδειξε να αφυπνίζει τον Παναθηναϊκό, αλλά με τον Ράιτ να πρωταγωνιστεί μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (8 προσωπικοί πόντοι) και τον Πετρούσεφ να δίνει λύσεις από τα 6,75, ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 για πρώτη φορά (46-56 στο 35΄) και στο 37΄ έγραψε το μη αναστρέψιμο 48-62…

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69.

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 3 (1), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 11 (2), Ναν 10, Λεσόρ 12, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 16 (4).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ράιτ 13, Κάνααν 6 (2), Λαρεντζάκης 4, Μήτρου-Λονγκ 3, Φαλ 13, Παπανικολάου 9, Μπραζντέικις, Πίτερς 6 (1), Πετρούσεφ 10 (1).