Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες στη φάση των «16» του Basketball Champions League γνώρισε το Περιστέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχασε 89-68 από την Τενερίφη στη «Santiago Martin Arena», στο πλαίσιο του 11ου ομίλου της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι πήραν αμέσως το προβάδισμα και δεν έδωσαν στην ελληνική ομάδα τη δυνατότητα να ελπίζει σε πολλά. Έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-14 με καλάθι του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Κάιλ Γκάι ο οποίος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του α΄ ημιχρόνου, με 14 πόντους και εξαιρετικά στατιστικά. Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στη μέγιστη τιμή του +24 (47-23) λίγο πριν από την ανάπαυλα.

Ό,τι κι αν δοκίμασε ο Σπανούλης, το Περιστέρι αδυνατούσε να αντιδράσει και η διαφορά παρέμενε «κολλημένη» κοντά στους 20 πόντους. Αποτέλεσμα ήταν οι «Πρίγκιπες» να παρατήσουν το ματς στην τελευταία περίοδο και το χάσμα να γίνει… τεράστιο (80-50 στο 33.30΄) για να «καταλήξει» στο τελικό 89-68.

Απελπιστικά μόνος για το Περιστέρι, ο Κένι Ουϊλιαμς με 25π. και 5/6 τρίποντα. Από την άλλη εκτός από τον… ασυγκράτητο Γκάι (26π. με 5/10 3π) διακρίθηκε ο έμπειρος Μαρσελίνιο Ουέρτας που ολοκλήρωσε το ματς με 18π. και 4ασ., ενώ ο Ντιόπ είχε 18 με 14 εύστοχες βολές και ο Σερμαντίνι 8 με άριστη στατιστική (3/3 2π., 2/2 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 47-25, 71-48, 89-68

Τενερίφη (Τσους Βιντορέτα): Ντιόπ 18, Φιτιπάλντο 3, Γκάι 24 (5), Σάλιν 6 (2), Σερμαντίνι 8, Σάστρε 8 (2), Βιθέδο, Αμπρομάιτις 2, Ντόρνκαμπ, Ουέρτας 18.

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Χουγκάζ, Πουλιανίτης 5 (1), Ουϊλιαμς 25 (5), Ξανθόπουλος, Ζουγρής 4, Ντάνγκουμπιτς, Κασελάκης 2, Λαβ 14 (2), Μήτρου-Λονγκ, Ράγκλαντ 10, Ρένφρο 2, Τόμπσον 6.