Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στην Εθνική μας ομάδα Γυναικών με την ουραγό Ισλανδία αποτυπώθηκε την Πέμπτη στο παρκέ, με τη «γαλανόλευκη» να κάνει… πάρτι στη Λιουμπλιάνα, για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2021.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε άνετα με 95-58, συμπλήρωσε τις 3 νίκες, παραμένει στη δεύτερη θέση του Α’ ομίλου και πλέον επικεντρώνεται στον «τελικό» με τη Βουλγαρία (6/2), απέναντι στην οποία θέλει και πάλι νίκη και διαφορά για να ελπίζει στην πρόκριση στην τελική φάση, μεταξύ των πέντε καλύτερων δεύτερων ομάδων από τους εννέα ομίλους.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε την Εθνική στο +5 (17-22), η «γαλανόλευκη» έδειξε διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, εκτόξευσε τη διαφορά στο ημίχρονο στο +12 (31-43), για να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 10-24 στην τελευταία περίοδο και να «αγγίξει» την κατοστάρα.

«Κλειδιά» της αποψινής επιτυχίας η άμυνα, η διάθεση στη δημιουργία (24 ασίστ) και φυσικά τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας, με την Εθνική να έχει 56% στα σουτ εντός πεδιάς, με 11/22 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-43, 48-71, 58-95.

Διαιτητές: Προτς, Σαράπα, Μανίστε

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Αλεξανδρή, Μποσγανά 12 (2), Δίελα 6 (2), Σωτηρίου 4, Βιντσιλαίου Αγγ., Χριστινάκη 13 (1), Φασούλα 10, Νικολοπούλου 7 (1), Παυλοπούλου 2, Σπανού 15, Σπυριδοπούλου 18 (4), Σταμολάμπρου 8 (1).