«Κλειδώνοντας» με την άμυνα του τη Ρίτας Βίλνιους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας πέτυχε την ανατροπή, αλλά κάποιες λεπτομέρειες στο τελευταίο λεπτό του αγώνα του «στοίχισαν» ένα πολύτιμο «διπλό». Οι Αχαιοί ηττήθηκαν 77-75 από τη Ρίτας Βίλνιους στη Λιθουανία, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League, βλέποντας τους γηπεδούχους να τους πιάνουν στη βαθμολογία του 2ου ομίλου με ρεκόρ 2-2.

Μετά από ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου τον βρήκε στο -13 (51-38, έχοντας δεχθεί επιμέρους σκορ 24-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο), ο Προμηθέας ανέβασε στροφές στην άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό στην τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ 11-17), άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (62-55 στο 30΄).

Χωρίς να χάσει τη διάρκεια της σε άμυνα και επίθεση η ελληνική ομάδα πέτυχε την ανατροπή και στο 38΄ έγραψε το 69-73, δείχνοντας σίγουρη για το «διπλό». Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με γρήγορο σερί 4-0, αξιοποιώντας την καλή κυκλοφορία της μπάλας και τα λάθη του Προμηθέα, ισοφαρίζοντας σε 73-73 στο 39΄. Ο Ετσενίκε έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Αχαιούς (73-75 στα 51΄΄), αλλά ο Αρ Τζέι Κόουλ έπιασε στον… ύπνο την άμυνα της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου και με δύο κολλητά λέι απ διαμόρφωσε το 77-75, που ήταν και τελικό σκορ, καθώς το σουτ του Ετσενίκε που θα έστελνε το ματς στην παράταση δεν έφτασε ποτέ στο στόχο του, καθώς ο Γκόραμ σημείωσε το κρισιμότερο μπλοκ του αγώνα για τη Ρίτας.

Ο Κρις Κόφι με 19 πόντους (και 9 ριμπάουντ) οδήγησε την επίθεση του Προμηθέα, ενώ 15 πρόσθεσε ο Χάιμε Ετσενίκε. Από τη Ρίτας Βίλνιους «έλαμψαν» οι Μαργκίρις Νορμάντας και Αρ Τζέι Κόουλ, οι οποίοι σημείωσαν από 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 51-38, 62-55, 77-75

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρκές, Τσιούλιν, Ζαπόλσκι

ΡΙΤΑΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Γκιεντρίους Ζιμπένας): ΝτεΛοριέ 2, Έκοντας 9, Γκόραμ 6, Νορμάντας 16 (2), Ραντζεβίτσιους 10 (1), Κόουλ 16 (1), Χόρνσμπι 2, Μασιούλις 12 (1), Βελίτσκα 4 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κόφι 19, Κάουαν 10 (1), Ετσενίκε 15, Χέιλ 7 (2), Ρέινολντς 9 (3), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 1, Κούρουτς 10 (1), Στίβενς 4.