Το Λαύριο «άλωσε» το Σάββατο το «Μελίνα Μερκούρη» επικρατώντας στην παράταση με 77-75 (65-65 κ.α.) του Ρεθύμνου, στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 19ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος μπάσκετ.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της μετά από αυτή επί του Περιστερίου για την 18η αγωνιστική, ενώ υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην 2η εντός έδρας ήττα τους.

Το Λαύριο έφτασε τους 29 βαθμούς και βλέπει ακόμη και… τετράδα, ενώ οι Κρητικοί που γνώρισαν την ήτττα μετά από δύο διαδοχικές εντός έδρας νίκες (κόντρα σε Ηρακλη και Πανιώνιο), μετρούν 26 βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν «θρίλερ» και χρειάστηκαν οι 4/4 βολές του Βασίλη Μουράτου στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης για να «δραπετεύσουν» οι φιλοξενούμενοι με το ροζ φύλλο από το «Μελίνα Μερκούρη».

Οι Ντικόζι και Λούντζης πέτυχαν από 13 πόντους για το Λάυριο, ενώ από 11 πρόσθεσαν οι Όλμαν και Ντέιβις.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε για τους ηττημένους ο Κόνερ Φράνκαμπ με 31 πόντους και 4/5 τρίποντα, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος!

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Ρέθυμνο διαμαρτυρήθηκε εντόνως για το φάουλ που δόθηκε υπέρ του Κάιλ Άλμαν στο τέλος του σαρανταλέπτου (με εναπομείναντα χρόνο 10,6΄΄), φάουλ που έδωσε βολές και μαζί τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να στείλουν τον αγώνα στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 33-36, 54-49, 65-65 κ.α., 75-77 παρ.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Μαραγκάκης 2, Χάρις 6, Κάρτερ 13 (3), Γκόρντον 11, Φράνκαμπ 31 (4), Λι 2, Χριστοδούλου, Χότον, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 10 (1), Ραζής.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Όλμαν 11 (2), Μουράτος 7 (1), Κουζέλογλου 6, Ντάιμ 10, Ντικόζι 13 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 13 (1), Ουάτσον 2, Λεγκίκας, Ντέιβις 11 (1), Γερομιχαλός 4