Η πρωτοπόρος Ρεάλ συνέχισε στη Μαδρίτη το αήττητο σερί της, «προσγειώνοντας» αυτή τη φορά την Αρμάνι Μιλάνο και υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στη δεύτερη εφετινή ήττα τους στη Euroleague.

Οι Ισπανοί έφτασαν στη νίκη με 88-71, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, εξαργυρώνοντας την άμυνα της τέταρτης περιόδου, όταν περιόρισαν τους φιλοξενούμενους στους 10 πόντους, τη στιγμή που η επίθεση τους ήταν στα… κόκκινα για 40 λεπτά.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σέρχιο Γιουλ με 19 πόντους (5/10 τρίποντα), ενώ πολύτιμος ήταν και πάλι ο Φακούντο Καμπάτσο με νταμπλ νταμπλ (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Από την Αρμάνι δεν αρκούσαν οι 16 πόντοι του Σέιβον Σιλντς.

Στη Βιτόρια, η Ζαλγκίρις Κάουνας πανηγύρισε το δεύτερο εφετινό «διπλό» της, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-1. Οι Λιθουανοί έβγαλαν αντίδραση μετά τη βαριά ήττα από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη και ξέσπασαν με 99-82, απέναντι στην Μπασκόνια, η οποία υποχώρησε στο 1-3.

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, η Ζαλγκίρις κράτησε στα… ύψη την παραγωγικότητα της από το πρώτο τζάμπολ, σήκωσε κεφάλι στο σκορ και δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 99-82.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Μπρέιντι Μάνεκ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ρόλαντ Σμιτς με 21 πόντους (3/4 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ. Από τους Βάσκους, οι 32 πόντοι του Τσίμα Μονέκε και οι 26 του Μάρκους Χάουαρντ δεν έκαναν τη διαφρορά.

Νωρίτερα με τεράστια ανατροπή από το -18 (25-43 στο 15΄), η Φενερμπαχτσέ υπερασπίστηκε την έδρα της και έκλεισε αήττητη τη… διαβολοβδομάδα της Euroleague. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 101-86 της Βιλερμπάν, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-1. Στον αντίποδα, οι Γάλλοι παραμένουν χωρίς νίκη (0/4).

Η Φενερμπαχτσέ «πλήρωσε» την αδυναμία στα ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο έφερε τα… πάνω-κάτω. Η τουρκική ομάδα εξαργύρωσε τη διάρκεια της σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 59-31 στην επανάληψη πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 18 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς. Ο Νικ Καλάθης έμεινε 24 λεπτά στο παρκέ με απολογισμό 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης μέτρησε 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε δέκα λεπτά συμμετοχής. Από τη Βιλερμπάν πάλεψε ο Φρανκ Τζάκσον με 25 πόντους.