Με ηγέτη και σκόρερ των δύο τερμάτων του (10′, 84′) τον Σουμπίνιο, ο Λεβαδειακός επιβλήθηκε με 2-0 του Παναιτωλικού, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής, που διεξήχθη στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας.

Με αυτό το «τρίποντο» οι «πράσινοι» πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 19 βαθμούς, ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Λεμονή, μετά τη νέα ήττα της, παρέμεινε στους 18, βλέποντας τα περιθώρια, για την παραμονή να στενεύουν ακόμη περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με σκοπό να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό τους, και θα είχαν ανοίξει το σκορ εάν ο Σουμπίνιο ήταν πιο προσεκτικός στα πρώτα 7 λεπτά, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Τζενάμο, αλλά τα σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.

Η τρίτη φορά, όμως, ήταν και… φαρμακερή. Στο 10ο λεπτό, ο Βραζιλιάνος δεν γινόταν να χάσει το γκολ, όταν από το γύρισμα του Λισγάρα βρέθηκε προ κενής εστίας κι άνοιξε το σκορ (1-0).
Στο 22΄ ο Ναπολεόνι μπήκε από δεξιά, έπιασε το σουτ που ήταν απελπιστικά άστοχο.

Ο Παναιτωλικός, που δεν ήταν καθόλου καλός στο πρώτο ημίχρονο, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 34΄ να ισοφαρίσει, όταν μετά το γύρισμα του Κούσα η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά πριν περάσει τη γραμμή απομάκρυνε σωτήρια ο Μουλόπουλος.

Με μία τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Πρωταγωνιστής και πάλι ο Σουμπίνιο, ο οποίος στο 52΄ από πολύ μακριά επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Τζενάμο, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του γκολκίπερ του Παναιτωλικού.

Το ματς είχε «ανοίξει» για τα καλά και στο 57΄ ήταν η σειρά της ομάδας του Αγρινίου να φτάσει κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Κυριακίδης έκανε σπουδαία απόκρουση στο αριστερό σουτ του Χαριστέα μέσα από την περιοχή.

Ακολούθησαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, από το 63΄ μέχρι το 69΄, με τους Κόρμπο, Σουμπίνιο και Λισγάρα. Την «χαριστική βολή» στους Αγρινιώτες έδωσε ξανά ο Σουμπίνιο, έξι λεπτά πριν το τέλος (2-0), με άψογο πλασέ.