Με δύο γκολ στο ξεκίνημα των ημιχρόνων, η Ράγιο Βαγεκάνο επικράτησε με 2-1 της Βαλένθια, η οποία παρουσίασε ξανά αμυντικές αδυναμίες και δεν απέφυγε την 3η της ήττα σε 5 αγώνες.

Ο Παλαθόν στο 5ο λεπτό έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους και στο 52΄ το αυτογκόλ του Νίκο «έγειρε την πλάστιγγα» προς τη μεριά της Ράγιο. Η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα μετά από δύο συνεχόμενες ήττες (Μαγιόρκα και Οσασούνα) ήρθε σχετικά εύκολα για το συγκρότημα του Άντονι Ιραόλα (η Βαλένθια μείωσε στις καθυστερήσεις), ενώ από την πλευρά τους οι «νυχτερίδες» δεν έδωσαν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά το 5-1 επί της Χετάφε και μοιραία δεν απέφυγαν την 2η ήττα τους (3η συνολικά) σε ισάριθμα παιχνίδια μακριά από το «Μεστάγια».