Ο Αστέρας Τρίπολης πρόσθεσε τρεις βαθμούς στην συγκομιδή του, καθώς επικράτησε στην Αρκαδία 3-1 της Καλλονής. Οι Αρκάδες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πέναλτι του Μανούσου στο 41’, όμως με δύο γκολ του Ιγκλέσιας στο 52’ και το 61’ και ένα του Γιάννου στο 57’ πήραν τη νίκη. Για την Καλλονή αποβλήθηκε στο 63’ ο Ελλακόπουλος, ενώ κόκκινη κάρτα είδε στις καθυστερήσεις και ο Ζησόπουλος του Αστέρα.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Στο πρώτο μέρος ο Αστέρας Τρίπολης δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, ενώ αντίθετα η Καλλονή σκόραρε. Στο 41’ ο Ζησόπουλος ανέτρεψε τον Μανούσο και οι νησιώτες κέρδισαν πέναλτι. Την ποινή εκτέλεσε ο ίδιος παίκτης, ο οποίος νίκησε τον Μπαντή και άνοιξε το σκορ.

Η εικόνα του Αστέρα στο δεύτερο μέρος άλλαξε άρδην με αποτέλεσμα οι Αρκάδες να σκοράρουν τρεις φορές και να φτάσουν στη νίκη. Στο 52’ ο Ιγκλέσιας με κεφαλιά ισοφάρισε, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γιάννου με κοντινό πλασέ στην κίνηση σκόραρε για δεύτερη φορά και έφερε τον Αστέρα μπροστά στο σκορ με 2-1.

Το 3-1 διαμορφώθηκε από τον Ιγκλέσιας στο 61′, ενώ τρία λεπτά μετά η Καλλονή έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Ελλακόπουλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έμειναν επίσης με 10 παίκτες, μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Ζησόπουλος.

Αστέρας Τρίπολης – Καλλονή 3-1 (Novasports 4)

Γκολ: 52′, 61′ Ιγκλέσιας, 57′ Γιάννου – 41′ πεν. Μανούσος

Κίτρινες κάρτες: Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Γκοϊάν – Ελλακόπουλος

Κόκκινες κάρτες: 90′ Ζησόπουλος – 63′ Ελλακόπουλος