Πολύ σκληρός για να… πεθάνει αποδείχθηκε ο Ατρόμητος στο «Θ. Βαρδινογιάννης» και πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή, έφυγε με το τρίποντο απο το Ηράκλειο.

Οι Περιστεριώτες, μολονότι βρέθηκαν να χάνουν στο ματς με τον Εργοτέλη απ’το 17ο λεπτό, μετά το εύστοχο πέναλτι του Σολάρι, μένοντας παράλληλα και με 10 παίκτες, έπειτα την αποβολή του Λαζαρίδη στη συγκεκριμένη φάση, κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, επικρατώντας με 2-1 των «κιτρινόμαυρων».

Το σύνθημα της αντεπίθεσης για το συγκρότημα του Νιόπλια έδωσε ο Ναπολεόνι στο 31ο λεπτό, ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Μαρσελίνιο στο 86′. Αξίζει να σημειωθει ότι με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς και οι γηπεδούχοι, λόγω της αποβολής του Μποέ Καν στο 77′.

TA ΓΚΟΛ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ιδανικό ξεκίνημα επεφύλασσε ο αγώνας για τους γηπεδούχους, καθώς μετά τις αξιόλογες ευκαιρίες εκατέρωθεν (στο 9′ κεφαλιά Σολάρι λίγο άουτ και στο 13′ σουτ Ούμπιδες απομάκρυνε σε κόρνερ ο Σαράνοφ), προηγήθηκαν και απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ηταν το 16ο λεπτό, όταν ο Λαζαρίδης ανέτρεψε τον Σολάρι κι ένα λεπτό αργότερα ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ από την «άσπρη βούλα», αφού ο έμπειρος στόπερ των φιλοξενούμενων πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στη συνέχεια και παρά την αποβολή, οι παίκτες του Αρομήτου επέβαλλαν τον ρυθμό τους και στο 31` έφτασαν στην ισοφάριση.

Ο Κατσουράνης σέντραρε παράλληλα από δεξιά και στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όπου ο Ναπολεόνι με κοντινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι «έγραψε» το 1-1. Μάλιστα στο 39` λίγο έλειψε να φτάσουν στην ανατροπή, αλλά ο Σαράνοφ πρόλαβε την τελευταία στιγμή το πλασέ του Ναπολεόνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, με αποτέλεσμα να μην σημειωθούν αξιόλογες φάσεις. Οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν ως πρώτιστο στόχο να διατηρήσουν τα κεκτημένα και κυρίως να μην δεχθούν άλλο γκολ.

Με τον Μαρσελίνιο στο 65′ να σουτάρει, αλλά η μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται ο κίνδυνος για τους γηπεδούχους και τον Χαλκιαδάκη να σουτάρει άουτ, κύλησε μισή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Μέχρι που στο 77′ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, καθώς ο Μποέ Καν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μαρσελίνιο.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Εργοτέλης έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Χαλκιαδάκης πλαγιοκόπησε από αριστερά την άμυνα του Ατρομήτου, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα μακρυά από την εστία του Γκορμπούνοφ. Η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα, ήταν και αυτή που διαμπόρφωσε το αποτέλεσμα.

Στο 86ο λεπτό, ο Κούρος βρέθηκε έξω και αριστερά από την περιοχή του Εργοτέλη, την κατάλληλη στιγμή έδωσε την μπάλα στον Μαρσελίνιο, ο οποίος με μονοκόματο σουτ την έστειλε στο βάθος της εστίας του Σαράνοφ, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στον Ατρόμητο, βυθίζοντας παράλληλα τον Εργοτέλη στην επικίνδυνη ζώνη.

Eργοτέλης-Ατρόμητος 1-2

Γκολ: 17′ πεν. Σολάρι (Εργοτέλης), 31′ Ναπολεόνι (Ατρόμητος), 86′ Μαρσελίνιο (Ατρόμητος)

Κίτρινες: Μποέ Καν, Γιουσούφ, Λουβιόν, Λυκογιάννης – Κιβρακίδης, Φυτανίδης

Κόκκινες: Λαζαρίδης (16′ Ατρόμητος), Μποέ Καν (77′ Εργοτέλης)

Εργοτέλης (Μαντζουράκης): Σαράνοφ, Ρέντζας, Λουβιόν, Γκοργκς, Λυκογιάννης, Μπόε, Κοζορώνης (61′ Χαλκιαδάκης), Ούλα, Ολαϊτάν (65′ Καλέ), Γιουσούφ, Σολάρι.

Ατρόμητος (Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Κούρος, Αγκουαζί (75′ Κοντοές), Φυτανίδης, Ναπολεόνι (82′ Μπρίτο), Κιβρακίδης, Δημούτσος, Ούμπιδες, Λαζαρίδης, Καράσκο (62′ Λέιτε).