Η Σπέτσια είναι η ομάδα που θ΄ ακολουθήσει τις Σαμπντόρια και Κρεμονέζε στη δεύτερη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος. Στο μπαράζ παραμονής, η Βερόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια με 3-1 στο γήπεδο «Μαπέι» της Ρέτζιο Εμίλια κι έτσι η σεζόν 2023/2024 θα τη βρει και πάλι στη Serie A.

Οι δύο ομάδες ισοβάθμισαν στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος (από 31 βαθμούς), αλλά με βάση τους νέους κανονισμούς δεν έπαιξαν ρόλο τα μεταξύ τους αποτελέσματα και «έλυσαν τις διαφορές τους» σε μονό αγώνα μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο. Κάτι που είχε να συμβεί στην κορυφαία κατηγορία από τη σεζόν 2004/2005, μόνο που τότε έγιναν διπλοί αγώνες.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο 45λεπτο, όταν η Βερόνα πέτυχε τρία γκολ με τους Φαραόνι (5΄) και Ενγκονκέ (26΄,38΄), ενώ στο 15΄ ο Αμπάντου είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την Σπέτσια.

«Κλειδί» στο ματς ήταν το χαμένο πέναλτι του Ενζολά στο 68΄, με το οποίο η Σπέτσια έχασε την ευκαιρία να μειώσει και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς. Στο λεπτό εκείνο, ο Φαραόνι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη (χέρι), ωστόσο, παρότι έπαιξε με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από 25 λεπτά η Βερόνα κράτησε το υπέρ της σκορ και πανηγύρισε την παραμονή της.