Η Ατλέτικο Μαδρίτης «πάτησε γκάζι» στο δεύτερο μέρος και με τα γκολ των Μοράτα (54΄) και Γιορέντε στις καθυστερήσεις πήρε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Copa del Rey.

Μπορεί η Λεβάντε να μην είχε ηττηθεί από τους «ροχιμπλάνκος» στις τέσσερις τελευταίες συναντήσεις τους, παρ΄ όλα αυτά απόψε η ομάδα της LaLiga 2 δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη. Ήταν μάλιστα, η πρώτη της ήττα μετά από 17 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις!

Για το συγκρότημα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν μόλις η 2η νίκη μέσα στο 2023 και αυτή στο Κύπελλο, μετά το 2-0 επί της Οβιέδο. Στο πρωτάθλημα έχει μία ισοπαλία με την Αλμερία και μία ήττα από την Μπαρτσελόνα (0-1) στο «Μετροπολιτάνο».

Δύο Γκαρθία, ο Νταβίντ κι ο Ρουμπέν, αλλά κι ο γκολκίπερ Σέρχιο Ερέρα, έφεραν την… άνοιξη και την πρόκριση για την Οσασούνα στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας. Η ομάδα του Χαγκόμπα Αράσατε όχι μόνο άντεξε στο «Benito Villamarín», αλλά «πέταξε» εκτός συνέχειας απ’ το Copa del Rey την κάτοχο του περσινού τροπαίου Μπέτις, καθώς επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια, 2-2 η παράταση) και πήρε εκείνη το «εισιτήριο» για τους «8».

Οι «πράσινοι» της Σεβίλλης πήραν προβάδισμα στο 62′ με τον Καρβάλιο και πάνω που όλα έδειχναν πως -έστω και δύσκολα- θα έφταναν στη νίκη και στην οκτάδα, ήρθε το γκολ του Νταβίντ Γκαρθία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί η Μπέτις πήρε εκ νέου προβάδισμα, με τον Σαμπαλί στο 103′, όμως ο Ρουμπέν Γκαρθία ισοφάρισε ξανά και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» από την άσπρη βούλα. Οι παίκτες της Οσασούνα ήταν απόλυτα εύστοχοι (Άβιλα, Μπούντιμιρ, Μονκαγιόλα, Μπαρία), την ώρα που ο Κανάλες νικήθηκε από τον Ερέρα, ενώ ο Γκουίντο Ροντρίγκες έστειλε τη δική του εκτέλεση πάνω απ’ τα δοκάρια, «καταδικάζοντας» την Μπέτις.