Ο αγώνας ανάμεσα στην Καλλονή και την Skoda Ξάνθη τα είχε όλα: πλούσιο θέαμα, τέσσερα γκολ, εναλλαγές στο σκορ ή μάλλον σχεδόν όλα για να ακριβολογούμε, καθώς δεν είχε νικητή.

Πιο συγκεκριμένα, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο παιχνίδι στη Μυτιλήνη, που έριξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής, κι έτσι οι νησιώτες και οι ακρίτες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το Σολτάνι στο 32′, αλλά με δύο γκολ του Χουάνμα (68′, 72′) οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα, με τον Λουσέρο να ισοφαρίζει στο 78′, σημαδεύοντας μάλιστα στη συνέχεια το δοκάρι του Χογκ.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μολονότι οι καιρικές συνθήκες δεν βοηθούσαν για να παιχτεί ποδόσφαιρο αξιώσεων οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα σε ένα από τα «χορταστικά» ματς του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι δύο «μονομάχοι» έπαιξαν ανοικτό ποδόσφαιρο από τα πρώτα λεπτά, με την Καλλονή να απειλεί πρώτη στο 13΄ με τον Σολτάνι, ο οποίος αστόχησε από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση, ενώ αμέσως μετά ο Χογκ πήγε να ντριμπλάρει τον Βασιλακάκη στη μικρή περιοχή και στάθηκε τυχερός καθώς κέρδισε την κόντρα με τον επιθετικό της ακριτικής ομάδας.

Στο 32ο λεπτό η Ξάνθη προηγήθηκε στο 32′ με το σουτ του Σολτάνι μέσα από την περιοχή, μετά την ασίστ του Βασιλακάκη (0-1) και μπήκε με το προβάδισμα στ΄ αποδυτήρια, αν και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και πάλι ο Χουάνμα δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Η Καλλονή μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 54′ έφτασε κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Χουάνμα να περνάει λίγο άουτ, ενώ στο 56΄ ο Κυριακίδης έκανε την απόκρουση του αγώνα σε νέα κεφαλιά του Χουάνμα.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων επιβραβεύθηκε στο 68′ με το γκολ της ισοφάρισης από το πλασέ του μέχρι τότε μοιραίου παίκτη τους, Χουάνμα Ντελγκάδο (1-1). Ο Ισπανός στράικερ «χτύπησε» ξανά στο 72′, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική σέντρα του Μανούσου και με πλασέ πρόλαβε την έξοδο του Κυριακίδη (2-1).

Πάντως η ακριτική ομάδα δεν κατέθεσε τα όπλα και στο 78′ με το ευθύβολο σουτ του Λουσέρο έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στο 87′ ο ίδιος παίκτης είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ολική ανατροπή για τους Ακρίτες, σημαδεύοντας το δοκάρι του Χογκ.

Kαλλονή-Skoda Ξάνθη 2-2

Κίτρινες: Χωριανόπουλος – Λισγάρας, Παπαστεριανός, Παπάζογλου, Μπέρτος, Βασιλακάκης